29.3.2024
Slovenskí futbalisti druhí v kvalifikácii
Futbal

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov vyhrali dnes v kvalifikácii o postup na ME 2009 nad rovesníkmi z Cypru 4:1 (0:0). Na Štadióne Národného tréningového centra SFZ v Senci to bol po bezgólovom polčase napokon strelecký koncert Pavla Jurča, ktorý zaznamenal hetrik, štvrtý gól domácich pridal v samom závere Piroška.

Mladí Slováci dosiahli svoje prvé víťazstvo v tejto kvalifikácii, hoci od 25. min dohrávali bez vylúčeného Majtána. Reprezentačnému tímu SR „21“ domácich remízach s Islandom (2:2) a Rakúskom (1:1) a nešťastnej prehre v Belgicku (2:4) patrí 2. priečka. Najbližší kvalifikačný ho čaká 16. novembra práve na pôde Cypru.

V úvode boli o niečo aktívnejší Cyperčania. V 7. min preukázal svoju techniku Pavol Jurčo, keď po viacerých zblokovaných strelách obtrel svoj pokus z hranice šestnástky o brvno bránky hostí. Na konci úvodnej desaťminútovky musel dvakrát zasahovať Košický. Po polovici úvodného dejstva mohli ísť mladí Slováci do vedenia po hlavičke Kucku, no lopta opečiatkovala len pravú žrď. V 25. min tvrdo atakoval Majtán hosťujúceho Avraana a od hlavného arbitra Zrniča videl červenú kartu.

Aktívne a bojovne hrajúci Slováci sa napokon dočkali vedúceho gólu v 58. min. Jurčo na ľavej strane zamotal hlavu Ioannouovi a ľavačkou k vzdialenejšej žrdi nedal Asprogenisovi šancu - 1:0. V 74. minúte sa však Cypru po 15. rohovom kope v zápase podarilo vyrovnať, keď loptu dostal do siete striedajúci Aristidou. Napriek inkasovanému gólu sa domáci nezlomili.

V 83. min chyboval na pravej strane Efstathios, Jurčo obišiel aj brankára a
do prázdnej bránky už nemal problém skórovať - 2:1. Kanonier MFK Košice už o tri minúty zavŕšil svoj hetrik, keď úspešne premenil pokutový kop po ruke Efstathiosa. V 89. min po dravom prieniku pridal ďalší gól na slovenský účet po dravom prieniku aj striedajúci Piroška a definitívne uzavrel skóre zápasu na 4:1.

Na niekoľko záverečných minút sa vyrovnali aj sily na trávniku, keďže v 89. min videl druhú žltú a následne aj červenú kartu nešťastník Efstathios.

Slovensko "21" - Cyprus "21" 4:1 (0:0)
Góly: 58., 83. a 86. Pavol Jurčo (tretí z 11 m), 89. Piroška - 74. Aristidou, ŽK: 78. Kucka, 84. Jonáš - 41. Efstathiou, 53. Pavlou, ČK: 25. Majtán - 89. Efstathios, rozhodovali: Siniša Zrnič - Mato Stanič, Edin Selimovič (všetci Bosna a Hercegovina), 455 divákov

SR "21": Košický - Pekarík, M. Tóth, Jonáš, Patrik Mráz - Majtán, Kucka, Opiela (90. Džogan), Pilár (79. Piroška) - Pavol Jurčo (90.+ P. Maslo), Jendrišek
Cyprus "21": Asprogenis - Ioannou, Katsiaris, A. Dimitriou, Efstathiou - Vattis, Kyriakou (82. Shielis) - Panagi, M. Dimitriou (61. Christofi), Avraan - Pavlou (70. Aristidou)