19.4.2024
Kucka gólom posunul Miláno bližšie k európskym súťažiam

MILÁNO / Futbalisti AC Miláno zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí 25. kola najvyššej talianskej súťaže na domácom San Sire nad Fiorentinou tesne 2:1.

Triumfom s gólovou pečaťou Juraja Kucku si zlepšili pozíciu v boji o európske súťaže. „Rossoneri“ sú v tabuľke Serie A na siedmej pozícii, od piateho miesta zabezpečujúceho postup do Európskej ligy ich delia štyri body. Fiorentina je ôsma so štvorbodovým mankom na milánske AC.

Duel odštartoval vo svižnom tempe a obe mužstvá sa snažili o ofenzívnu hru, z čoho vyplynuli viaceré šance oboch mužstiev. Prvé vážne ohrozenie prišlo zo strany Fiorentiny, keď v 12. min spoza šestnástky tvrdo vystrelil Borja Valero, ale brankár AC Miláno Gianluigi Donnarumma jeho pokus vytlačil mimo brány. Po faule Valera v 17. min rozohral voľný kop José Sosa a namieril loptu priamo na hlavu slovenského reprezentanta Kucku, ktorý sa v pokutovom území odpútal od obrancu a prekonal brankára „fialiek“ Cipriana Tatarusanuho.

„Rossoneri“ sa z vedenia tešili iba štyri minúty, pretože chorvátsky útočník Fiorentiny Nikola Kalinič dokázal v 21. min po spornej ofsajdovej situácii zúžitkovať prihrávku Federica Chiesu a zblízka aj s pomocou šťastia prekonal Donnarummu.

Futbalisti AC Miláno od inkasovaného gólu prevzali iniciatívu a určovali tempo hry. Zverenci Vincenza Montellu zvolili vysoký presing, na čo hráči AC Fiorentina nedokázali adekvátne reagovať a hrali pod sústavným tlakom. Ofenzívne snaženie milánskeho AC vyvrcholilo v 31. min, keď José Sosa zobral loptu Valerovi na útočnej polovici, akcia pokračovala cez Maria Pašaliča až ku Gerardovi Deulofeuovi, ktorý peknou strelou z hranice šestnástky k ľavej žrdi nedal šancu brankárovi Tatarusanovi. Pre 22-ročného Španiela to bol prvý presný zásah v drese AC Miláno. V 43. min mohol zvýšiť vedenie domácich Pašalič, ale z hranice šestnástky trafil iba žrď Tatarusanovej bránky.

V druhom polčase hráči Fiorentiny zvoli taktiku „rossoneri“ z prvého polčasu a aktívnym napádaním dostávali defenzívu domácich do problémov. Azda najväčšie nepríjemnosti spôsoboval zadákom Milána strelec jediného gólu „fialiek“ Kalinič, ktorého zastavovali iba prostredníctvom nedovolených zákrokov.

V 51. min fauloval Kaliniča v dobrej šanci tesne pred šestnástkou Gustavo Gómez. Medzi hráčmi sa strhla hádka, pretože futbalisti Fiorentiny žiadali pre domáceho obrancu červenú kartu, ale arbiter Valeri bol neoblomný a Gómezov zákrok ohodnotil iba žltým napomenutím. Iličič z nariadeného priameho kopu trafil hráča stojacieho v múriku.

O štyri minúty neskôr prišiel ďalší faul na Kaliniča a po Iličičovom centri zo štandardnej situácie sa sám zoči voči Donnarummovi ocitol Carlos Sánchez, ale trestuhodne prestrelil milánsku svätyňu.

Domáci futbalisti sa postupne nasťahovali do okolia vlastnej bránky a bránili sa tlaku Fiorentiny. Tréner Montella sa rozhodol posilniť defenzívu a v 73. min poslal na ihrisko namiesto Juraja Kucku obrancu Cristiana Zapatu. Loptu mali väčšinou vo svojej moci zverenci Paula Sousu, ale nedostali sa k vážnejšiemu ohrozeniu Donnarummu.

Päť minút pred koncom sa do veľkej šance pred dostal kapitán „červeno-čiernych“ Ignazio Abate, ale kvalitný nedeľňajší výkon nekorunoval gólom, pretože trafil iba pozorného Tatarusana. Domáci sa napriek záverečnému tlaku „fialiek“ ubránili a tešili sa z dôležitého víťazstva.

Je to dôležité víťazstvo proti kvalitnému konkurentovi. Triumfovali sme zaslúžene, pretože sme si vypracovali viac šancí ako súper. V druhom polčase nás Fiorentina zatlačila, ale nepamätám si žiadnu nebezpečnú strelu. Toto víťazstvo nás udržiava v hre o európske súťaže,“ uviedol pre Mediaset Premium po stretnutí tréner AC Miláno Vincenzo Montella, ktorý triumf venoval prezidentovi Silviovi Berlusconimu, pretože to bol pravdepodobne posledný zápas pred definitívnym predajom klubu novým čínskym majiteľom. „Sme radi, že sme mu dali takýto malý darček. Futbalový svet je veľkým Berlusconiho dlžníkom. Jeho Miláno bolo najúspešnejším talianskym klubom známym po celom svete,“ doplnil Montella.