Cieľom džihádistov boli ME. Prezradil zadržaný terorista

Cieľom džihádistov boli ME. Prezradil zadržaný terorista Zdroj: ISIFA
PARÍŽ / Blížiace sa futbalové majstrovstvá Európy vo Francúzsku (10. júna - 10. júla 2016) boli hlavným cieľom džihádistov, tvrdí terorista Mohamed Abrini, ktorého uplynulý piatok zadržali v Anderlechte.

Tridsaťjedenročný Belgičan marockej proveniencie bol tým "mužom v klobúku", ktorý minulý mesiac sprevádzal samovražedných atentátnikov na bruselské letisko Zaventem, kde prišlo o život 32 ľudí.

"Nie je prekvapujúce zistenie, že teroristi plánujú zaútočiť práve počas Eura. Bezpečnostné sily neustále analyzujú možné scenáre a spôsoby, ako správne reagovať," povedal zdroj z polície francúzskemu denníku Libération. Belgická federálna prokuratúra, ktorá Abriniho vypočúvala po zadržaní, odmietla tieto tvrdenia komentovať. "Ak sú Abriniho tvrdenia skutočne pravdivé, len sa tým potvrdzuje fakt, že Belgicko slúži ako operačná základňa, ktorá musí byť ešte intenzívnejšie pod drobnohľadom. Džihádistické siete a bunky sa tam stretávajú minimálne desať rokov," uvádza spomenutý zdroj z policajného prostredia.

Medzi terčmi, na ktoré chcela vo Francúzsku zaútočiť časť teroristickej bunky odhalenej v Bruseli, bola konzervatívna katolícka organizácia Civitas a obchodná štvrť La Défense v tesnej blízkosti Paríža. Plány zaútočiť vo Francúzsku znova zmenilo zadržanie Salaha Abdeslama, jediného živého člena teroristických kománd, ktoré 13. novembra 2015 na viacerých miestach Paríža pripravili o život 130 ľudí a ďalším vyše 350 spôsobili zranenia. Abdeslama zadržala belgická polícia 18. marca v Bruseli.

Francúzske médiá pripomínajú, že štvrť La Défense sa ako potenciálny cieľ teroristov v týchto dňoch nespomína prvýkrát. Strojca novembrových útokov v Paríži Abdelhamid Abaaoud mal v pláne zaútočiť tam a so svojím komplicom si zaobstarali obleky, aby splynuli s davom ľudí. Potom mali v pláne spáchať samovražedné atentáty v nákupnom centre Quatre-Temps a pred miestnym policajným komisariátom.

Francúzske tajné služby zaznamenávajú správy o možnej príprave útoku v La Défense od roku 2008. Cez tento dopravný uzol sa vo verejných prostriedkoch premelie denne asi pol milióna ľudí. Svoje sídlo tam má vyše tritisíc francúzskych a zahraničných spoločností, ktoré tam zamestnávajú takmer dvestotisíc ľudí. "S malými prostriedkami sa tam pri útoku skutočne dá dosiahnuť vysoký počet obetí," uviedla pre televíziu BFMTV odborníčka na terorizmus.

Zdroj: sita

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Rýchla rota Chipa a Dala
06:00 Profesionáli
06:55 Panelák
07:40 Panelák
06:25 Timothy ide do školy
06:40 Zubor Pompík
06:50 Máša a medveď II.
05:30 Arthur Newman
07:10 Dobrou noc a hodně štěstí
08:55 Hrdinové ohně