Pohár federácie: Vo finále bodovali jednotky tímov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: sita - Petra Kvitová
Stav víkendového moskovského finále Pohára federácie 2011 tenisových reprezentačných družstiev žien medzi Ruskami a Češkami je po dvoch sobotňajších dvojhrách 1:1.
Vstupný bod pre hostky získala ich jednotka Petra Kvitová, ktorá na tvrdom povrchu RuKortHard v hale Olympijský štadión splnila papierové predpoklady a zvíťazila nad dvojkou domácich Mariou Kirilenkovou za 70 minút dvakrát 6:2. Následne líderka "zbornej" Svetlana Kuznecovová prekonala dvojku výberu ČR Luciu Šafářovú za 82 minút porovnateľne presvedčivo 6:2, 6:3.
Kvitová v prvom sete získal všetky gemy od stavu 2:2
Sama nečelila ani jednej hrozbe straty podania. V druhej časti okamžite dosiahla brejk na 1:0 a v pohode si udržiavala tento náskok. "Poisťujúci" brejk pridala v siedmom geme, hoci v ňom prehrávala 0:30. Zápas zakončila esom. Na "harde" pod strechou má v tejto sezóne dokonalú bilanciu 20:0. Podľa oficiálneho ukazovateľa skóre dominovala tradične ofenzívne ladená Kvitová na "winnery" 26:4, len mierne pritom zaostala v úderovej istote (nevynútené chyby 16:12).
"Som rada, že som to zvládla. Počas týždňa som sa necítila stopercentne fit. Výsledok vyznieva jednoznačne, ale nebolo to ľahké. Moja hra spočiatku nebola dosť kompaktná, pomáhal mi však servis," povedala Kvitová pre Českú televíziu.
"Bolo cítiť, že Kvitová sa momentálne nachádza vo vynikajúcej forme. Snažila som sa jej narobiť ťažkosti, máločo mi však vyšlo. Petra razantne podáva, dobre sa pohybuje a aktívne využíva svoj arzenál prudkých úderov. Je veľmi ťažké držať s ňou krok," cituje Kirilenkovú Sovetskij sport.
Čerstvá majsterka sveta WTA z tureckého Istanbulu a nová dvojka svetového rebríčka Kvitová znížila v bilancii zo vzájomných súbojov na 1:2. Dosiaľ naposledy si zmerali sily v lete 2009 v Toronte, keď niekdajšej zverenkyni Mateja Liptáka Kvitovej, medzičasom wimbledonskej šampiónke, patrila ešte len 69. pozícia v hodnotení. Kirilenková sa teraz nachádza na 27. priečke v poradí, je až piatou najvyššie postavenou Ruskou.
Petrohradčanka Kuznecovová (19.) rýchlo odskočila proti Šafářovej (24.) na 4:0
A hoci na príjme v siedmej hre nevyužila dva setbaly, neprivodila si tým komplikácie. V druhej časti síce okamžite stratila brejk z úvodného gemu, ale ako returnujúca sa ešte raz presadila na 3:2 a tentoraz si už udržala vedenie. Navyše, pridala brejk na konečných 6:3. Na víťazné údery bolo skóre 20:20, Češka urobila o 10 nevynútených chýb viac (30:20). V štatistike zo vzájomných súbojov upravila 26-ročná niekdajšia dvojka rebríčka Kuznecovová na 3:1. Víťazka dvoch grandslamových turnajov sa už trikrát radovala z úspechu vo finále Fed Cupu.
"V porovnaní s ostatnými zápasmi som veľmi spokojná s mojím výkonom. Hrala som koncentrovane a dobre. Bojujem za krajinu, prišlo nás povzbudiť veľa ľudí, túžila som im urobiť radosť. Po strate podania na začiatku druhého setu som zostala pokojná - akurát som si v duchu analyzovala príčiny, aby sa to už nezopakovalo," povedala Kuznecovová pre internetovú stránku súťaže a zatiaľ sa jej nechcelo príliš hútať o nedeli proti Kvitovej: "Bude to náročné. V tejto sezóne je jednou z najlepších na okruhu, hrá veľmi dobrý tenis. Ešte však nad tým súbojom neuvažujem, je priskoro po tom dnešnom." Kvitová a Kuznecovová sa dosiaľ nikdy
"Nezachytila som úvod zápasu, bola som nervózna, robila som veľa zbytočných chýb. Postupne som sa síce dostala do duelu, ale Svetlana hrala veľmi dobre a nedala mi šancu otočiť to. Veľmi som chcela urobiť druhý bod pre tím, čo bolo zväzujúce. V závere som musela viac riskovať na podaní, pretože súperka ma tlačila. Bola agresívna a nerobila chyby," povzdychla si Šafářová, takisto ako Kvitová ľaváčka.
V nedeľu od 11.00 h SEČ zápas Rusko - Česko vyvrcholí dvoma dvojhrami (začnú jednotky oboch výberov, po nich dvojky) a štvorhrou, na ktorú kapitáni Šamiľ Tarpiščev a Petr Pála pri piatkovom žrebe programu nominovali Anastasiu Pavľučenkovovú s Jelenou Vesninovou, respektíve Luciu Hradeckú po boku Květy Peschkeovej. Pavľučenkovová (15.) je vo svetovom rebríčku vo dvojhre vyššie ako Kuznecovová, ale nedostala príležitosť.
"Vedeli sme, že to bude tesné, asi mnohí predpokladali práve stav 1:1 po sobote. Jednotky tímov zhodne vyhrali jasne, ale myslím si, že vzhľadom na vyrovnaný druhý set Lucie Šafářovej proti Svetlane Kuznecovovej sme predsa len boli o kúsok bližšie k narušeniu prognóz," skonštatoval Petr Pála a dodal: "Petra Kvitová zostala v top-forme, ktorou sa prezentovala na šampionáte v Istanbule. Bolo radosťou pozerať sa na jej výkon, pričom ani Maria Kirilenková si zďaleka nepočínala zle. Lucku, žiaľ, v úvode zradil servis, rýchlo prehrávala 0:4. V druhom sete už to bolo dramatickejšie. Svetlana však predviedla výborný tenis a dnes bola lepšou hráčkou, zaslúžila si víťazstvo."
Víťazky ročníkov 2004, 2005, 2007 a 2008 Rusky nemajú v kádri bývalú jednotku renkingu Mariu Šarapovovú, ktorú v jesennej časti sezóny sužovalo zranenie členka, a napokon ani dvojnásobnú grandslamovú finalistku Veru Zvonarevovú limitovanú ťažkosťami s pravým
Na reprezentačnej úrovni je bilancia Ruska a Česka vyrovnaná 2:2. Len jeden z týchto duelov sa však uskutočnil v ére po zániku bývalého Sovietskeho zväzu a niekdajšieho Česko-slovenska. V roku 2001 Rusky na antuke v Španielsku pri vtedajšom inom formáte Fed Cupu zvíťazili 2:1. Z terajších kádrov bola na kurte Peschkeová, a to dokonca vo dvojhre i štvorhre.
Rusky tento rok zvíťazili vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny nad Francúzkami 3:2 (z manka 0:2) a potom si poradili s obhajkyňami trofeje Taliankami vysoko 5:0. V oboch prípadoch sa hralo tiež v Moskve.
Česko sa hlási k víťazstvu federálneho družstva zo sezóny 1988. ČSFR získala dovedna 5 primátov - aj v rokoch 1975, 1983, 1984 a 1985. V spomenutom roku 1988 bolo finálovou "obeťou" práve Rusko a na víťazstve 2:1 v melbournskom Flinders Parku sa podieľala aj Radka Zrubáková. Češky v tejto sezóne najprv zdolali v Bratislave Slovenky 3:2 (z nezvratného náskoku stavu 3:0) a v semifinále v Charleroi uspeli tiež 3:2 proti Belgičankám, pričom v tomto prípade rozhodli o svojom postupe až vo štvorhre. Dva singlové body získala Kvitová. Češky sa teda môžu prepracovať k titulu bez toho, aby si zahrali doma.
Finále Pohára federácie 2011 tenisových reprezentačných družstiev žien - priebežne:
RUSKO - ČESKO 1:1 po sobotňajších dvojhrách
(Moskva, tvrdý povrch RuKortHard v hale Olympijský štadión):
Dvojhry:
Maria Kirilenková - Petra Kvitová 2:6, 2:6 za 70 minút
Svetlana Kuznecovová - Lucie Šafářová 6:2, 6:3 za 82 minút