Vojtech
23.4.2024
Martin v semifinále po trinástich rokoch, dokázal doma tesne vyhrať

Martin - Skalica 2:1, v sérii 4:3

Martin postúpil do semifinále štvrtýkrát v extraligovej histórii. Doteraz ani raz v sérii o finále neuspel, jeho maximom je 3. miesto z roku 1994. Naposledy hrali hokejisti z centra Turca v poslednej štvorke ešte v roku 1997. Martin hral štvrťfinále štvrtýkrát v rade, prvýkrát v tejto sérii však v ňom uspel.

Séria so Skalicou bola dlho výnimočná, prvých šesť zápasov vyhral vždy hosťujúci tím, čo sa doteraz v histórii slovenskej extraligy nestalo. Až v siedmom dueli trend narušili Martinčania a po domácom víťazstve 2:1 sa mohli radovať z postupu. Rozhodujúci siedmy duel hrali hráči MHC druhýkrát v histórii, premiérovo v ňom vyhrali.

Skalica v rozhodujúcom dueli nastúpila bez opôr Žigmunda Pálffyho a Reného Jarolína, čo bolo veľké oslabenie. Záhoráci v tejto sezóne už nezopakujú 2. priečku z vlaňajška a skončia na 6. pozícii. Skalica hrala siedmy duel play-off piatykrát, uspela však iba vlani so Slovanom Bratislava v semifinále po úspešnej strele Žigmunda Pálffyho. Skaličania nevyužili šancu na piate extraligové finále v histórii.

MHC Martin - HK 36 Skalica 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) - konečný výsledok série 4:3, Martin postúpil do semifinále
Gól: 29. Velebný (Trokan, Appel), 41. M. Beran (J. Polák, Markovič) - 5. R. Hartmann (F. Novák, Kutálek)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc, Lokšík - Gajan, M. Korba, 4000 divákov

Zostavy:
Martin: Križan - J. Polák, L. Kozák, Velebný, I. Ďatelinka, Drgoň, Pozník - Uram, Jabrocký, M. Beran - Appel, L. Říha, Trokan - Themár, Markovič, Galamboš - Škumát, Zelíska, Važan - od 41. I. Dornič
Skalica: Kotvan - Gründling, Hranáč, M. Výborný, Kloz, Škadra, Jendek - T. Višňovský, R. Školiak, Šátek - Kocák, F. Novák, R. Hartmann - Lušňák, Zálešák, D. Pašek - Kutálek

Na siedmy rozhodujúci zápas tejto štvrťfinálovej série v Turci nastúpila Skalica bez Pálffyho a Jarolína. Napriek tomu mali hostia od začiatku lepší pohyb, boli skôr pri puku a využili hneď svoju prvú šancu. V 5. min ideálne našiel Novák spoza bránky Hartmanna a ten otvoril skóre - 0:1. Vzápätí nepremenil Themár dobrú príležitosť na vyrovnanie. Martinčania sa potom dostali do herného kŕča. Navyše ich z tempa vyviedlo aj to, že sa museli brániť v presilovkách súpera. Veľkú šancu mal v 9. min Zálešák, ale v situácii zoči-voči trafil len Križanovu masku. O päť minút neskôr zastavil jeho betón aj Zálešákovu dorážku. Najväčšiu príležitosť na zmenu skóre mal na druhej strane Jabrocký, ktorý 40 sekúnd pred prvou sirénou nepretlačil puk do odkrytej Kotvanovej bránky. Aktívnejší Záhoráci si svoj náskok v prvej tretine zaslúžili. Po prestávkovom "umývaní hláv" v martinskej kabíne zvýšili domáci aktivitu, začali viac korčuľovať a vynútili si dve presilovky za sebou. V 24. min však nevyužili ani 12-sekundovú výhodu o dvoch hráčov a o tri minúty neskôr zastavilo klbko hráčov Appelov puk smerujúci do hosťujúcej bránky. V 29. min pri avizovanom vylúčení strelil Skaličan Výborný gól, ktorý však videorozhodca neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. Potom o 16 sekúnd ušla v oslabení dvojica Trokan - Velebný, prvý menovaný ideálne uvoľnil toho druhého, ktorý so šťastím vyrovnal, keďže Kotvan neudržal puk medzi betónmi - 1:1. Tlak Martina sa stupňoval, ale Kotvan držal Záhorákov nad vodou. V druhej tretine boli domáci jasne lepším mužstvom, ale z veľkej prevahy vyťažili len jeden gól, a tak nerozhodný stav avizoval do ďalšej časti drámu. "Gregorovci" išli zaslúžene do vedenia na začiatku tretej tretiny. Po 29 sekundách využil Beran početnú výhodu o dvoch hráčov a Martin po prvý raz v zápase viedol. Skalica sa potom snažila vyrovnať skóre, ale Turčania hrali obetavo, s veľkým oduševnením a svoj náskok si pozorne strážili. V 50. min mal na hokejke gól Themár, ale Kotvan ho "prečítal". O tri minúty neskôr skalický gólman pokazil radosť aj Beranovi. V 57. min Hartmann i Višňovský búšili do obranných hradieb súpera i do Križana, ale skóre sa nezmenilo. Martin si však v závere pri power-play Skalice už nenechal ujsť postup do semifinále. Prvýkrát v tejto sérii zvíťazilo domáce mužstvo, a hráči MHC sa tak veľmi priblížili k vysnívanej medaile.

Konečné poradie na 5. až 12. mieste v hokejovej Slovnaft extralige 2009/10:

5. HC 05 Banská Bystrica, 6. HK 36 Skalica, 7. HK ŠKP Poprad, 8. HKm Zvolen, 9. Dukla Trenčín, 10. MsHK Garmin Žilina, 11. HK Spišská Nová Ves, 12. MHk 32 Liptovský Mikuláš, ... HK Orange 20 hral extraligu mimo súťaž