Jasno
29°
Bratislava
Marcela
15.8.2025
Na prahu exhibície a Zlatého puku cíti Filc radosť z kempu
Zdielať na

Na prahu exhibície a Zlatého puku cíti Filc radosť z kempu

Olympijské hokejové leto

Pre Filca nie je podstatný ani tak počet hokejistov v kempe, ako skôr jeho obsah. "Chlapci trénujú a so záujmom sa stretli aj aktivity mimo ľadu. Navyše včera bol takpovediac olympijský deň a splnili sa tak aj technické záležitosti ohľadom blížiacej sa olympiády," zdôraznil. V stredu bol v Starom Smokovci naozaj takmer "plný dom", do Grandohotela Bellevue prišli aspoň na skok aj liečiace sa hviezdy Pavol Demitra a Marián Hossa. Aj oni tak zažili ducha kempu, stretli sa na spoločnej večeri i s vedením Slovenského olympijského výboru.

Aj keď má byť významnou súčasťou sústredenia jeho bezstarostná nálada, z hľadiska logistiky predstavuje pre realizačný tím kopec starostí. Filc bol podľa vlastných slov na všetko pripravený: "Mať na začiatku augusta pokope na viac dní všetkých týchto hráčov je nereálne. Ale chceli sme sa stretnúť aspoň s väčšinou hráčov z NHL a s nádejnými adeptmi pôsobiacimi v Európe." Trénerom sa podarilo presvedčiť aj niektorých váhajúcich a v piatok by sa v exhibičnom zápase HC Košice - Olympijský výber SR mali predstaviť aj hráči, ktorí už kemp opustili, resp. do neho ešte neprišli. Pravda okrem zranených. "K tým z kempu do Košíc priamo prídu traja hráči zo Spartaku Moskva, teda Ružička, Cibák a Baranka. Obšut a Radivojevič sú zranení, takže s nimi nepočítame. Náš káder bude asi 26-členný a počas toho šou programu dostanú príležitosť všetci."

Prirodzene, že počas exhibície nebude mať pojem "zostava" žiadne miesto. Má ísť o oslavu hokeja aj v rámcoch galavečera Zlatého puku. Už tradičná anketa zažila napríklad aj nitrianske "dosky", ale ináč sa konala zväčša v bratislavských národných divadlách, v starom i novom. Steel Arena je ozaj výnimočným dejiskom a keďže 12. ročník Zlatého puku bude prebiehať počas exhibičného zápasu, aj scenár a kulisy budú originálne. Výnimočné sú aj očakávania, kto aký puk získa, veď azda ešte nikdy nebolo toľko vyrovnaných kandidátov. Zdeno Chára získal Norrisovu trofej, Miroslav Šatan Stanleyho pohár, Marián Hossa ako predchádzajúci trojnásobný víťaz bol druhýkrát v rade vo finále play off NHL a Žigmund Pálffy totálne i rekordne ovládol domácu extraligu.

Na hlavnú cenu v absolútnej kategórii sú nominovaní rovnako ako pred rokom všetci spomínaní, plus vlaňajšok kopíruje aj Pavol Demitra. Absolútnym víťazom 11. ročníka Zlatého puku sa stal Marián Hossa a vyhlásili ho aj za najlepšieho útočníka. V ďalších súťažných kategóriách triumfovali brankár Peter Budaj, obranca Ľubomír Višňovský a tréner Peter Oremus. Strojca rozmachu skalického hokeja opäť dostal prednosť pred Zdenom Cígerom, hoci kouč Slovana Bratislava ako prvý v histórii extraligy obhájil s tímom titul. Celé kvarteto, teda Hossa, Višňovský, Budaj i Oremus svoje pozície potvrdilo z 10. ročníka, ale je veľmi pravdepodobné, že do tretice sa to nezopakuje.

Tohtoročnou novinkou je väčší počet kategórií, pribudli ocenenia pre najlepšiu hokejistku a najlepšieho hráča do 20 rokov. Organizátori tak celkovo odovzdajú deväť Zlatých pukov, keďže súčasťou ankety je aj zloženie All Stars tímu Slovnaft extraligy 2008/2009. Nominácie vytvorili odborná porota, tréneri, hokejoví funkcionári a novinári, čiže ľudia, ktorí s hokejom pracujú počas celého roka.

Nominácie v ankete Zlatý puk 2009 (nominanti v abecednom poradí):

Najlepší hokejista Slovenska v sezóne 2008/2009: Pavol Demitra (Vancouver Canucks), Marián Hossa (Chicago Blackhawks), Zdeno Chára (Boston Bruins), Žigmund Pálffy (HK36 Skalica), Miroslav Šatan (voľný hráč NHL)

Najlepšia hokejistka: Jana Kapustová (Torpedo Moskva), Iveta Karafiátová (Linköping), Zuzana Tomčíková (Slovan Bratislava)

Najlepší hokejista do 20 rokov: Jaroslav Janus, Richard Pánik (Třinec), Tomáš Tatar (HKm Zvolen)

Najlepší brankár: Peter Budaj (Colorado Avalanche), Jaroslav Halák (Montreal Canadiens), Jaroslav Janus

Najlepší obranca: Zedno Chára (Boston Bruins), Andrej Sekera (Buffalo Sabres), Ľubomír Višňovský (Edmonton Oilers)

Najlepší útočník: Marián Hossa (Chicago Blackhawks), Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica), Miroslav Šatan

Najlepší tréner: Miroslav Karafiát (reprezentácia žien), Štefan Mikeš (reprezentácia do 20 rokov), Anton Tomko (HC Košice)

Najlepší rozhodca: Vladimír Baluška, Milan Novák, Peter Ország

All Stars Slovnaft extraligy 2008/2009: ?

Doterajší víťazi hlavnej kategórie ankety Zlatý puk:

1998 Peter Bondra, 1999 Pavol Demitra, 2000 a 2001 Miroslav Šatan, 2002 a 2003 Bondra, 2004 Šatan, 2005 Ľubomír Višňovský, 2006, 2007 a 2008 Marián Hossa.