Svetozár
16.5.2024
Highlight: B.Bystrica posledným semifinalistom, rozhodol White

Zdroj: sita, Skalica-B.Bystrica 6.zápas štvrťfinále

SKALICA / Hokejisti Banskej Bystrice skompletizovali štvoricu semifinalistov Slovnaft play-off najvyššej slovenskej súťaže Tipsport extraligy 2013/2014.

Zverenci Vladimíra Országha zvíťazili v stredajšom šiestom štvrťfinálovom stretnutí na ľade Skalice 2:1 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy. Postup medzi najlepšie štyri tímy súťaže si už skôr vybojovali vicemajstrovské Košice, Piešťany a Nitra, ktorá ešte stále úradujúcich šampiónov zo Zvolena vyradila v najkratšom možnom čase.

Slovnaft play-off - štvrťfinále - šiesty zápas:

HK 36 Skalica - HC´05 Banská Bystrica 1:2 (1:1, 0:0, 0:1) - konečný výsledok série 2:4, do semifinále postúpila Banská Bystrica

Góly: 5. Vyrůbalík (B. Jankovič, Stieler) - 15. Handlovský (Heizer), 47. White (Handlovský, Saracino)

HK 36 Skalica: Lipovský - Vyrúbalík, Sloboda, Barák, Trška, Luža, Kozák, Srnec, Staňo - Kudrna, Školiak, Obdržálek - Kutálek, Mráz, Šátek - Kropáč, Stieler, Jankovič - Lažo, Mikúš, Preisinger
HC'05 B. Bystrica: Kalemba - Lepine, Saracino, Martin, Bambúch, Rosandič, Macháček, Kadura, Kania - Konečný, White, Rapáč - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, Hudec, Lunter - Veilleux, Zigo, Matoušek

Domáci nastupovali s vedomím, že ak chcú ešte sériu natiahnuť, musia zvíťaziť. Podľa toho vyzeral i priebeh zápasu a už v prvej minúte ušiel obrane hostí Obdržálek, no napokon sa nedostal do zakončenia po obrannom zákroku Bambúcha. Záhoráci sa napokon ujali v 5. min, keď sa dostali do prečíslenia troch proti jednému Jankovič, Stieler a Vyrůbalík. Stieler naznačil strelu, no napokon prihral Jankovičovi, ktorého zakončenie vyrazil Kalemba na hokejku Vyrůbalíka a ten sa nemýlil. Hostia sa potom snažili o vyrovnanie, veľmi blízko k tomu mal Konečný, no Lipovský podržal svoj tím. "Barani" sa dočkali v 15. min, keď sa ihneď po vhadzovaní dostal k puku Handlovský a prekvapil Lipovského - 1:1. V 17. min pri presilovke domácich prišlo k spornému momentu, keď rozhodca prísne vylúčil domáceho Kutálka za nešportové správanie až do konca zápasu.

V druhej tretine mali viac z hry hostia, Lipovský sa niekoľkokrát vyznamenal. Či už proti zakončeniu Whita pri prečíslení, alebo pri samostatnom úniku a následnom trestnom strieľaní Konečného. Druhej dvadsaťminútovke však chýbalo tempo i nasadenie. Hostia v nej nevyužili ani presilovku piatich proti trom.

Tretia časť hry herným prejavom pripomínal tú druhú. Domácim sa naďalej nedarilo vypracovať si tlak a hostia čakali na ich chyby a napokon sa dočkali: v 47. min sa im podarilo prečísliť domácu obranu a White dal rozdielový gól. Ďalšie šance prichádzali skôr sporadicky. V 53. min nastrelili Skaličania žŕdku a následne obrovskú chybu v domácej rozohrávke nepotrestal White, keď trafil takisto len do konštrukcie bránky. Domáci tlak napokon neprišiel ani pri záverečnej hre bez brankára.

Andrej Výboh (tréner Skalice): "Mali sme dobrý úvod, súper bol trošku zakríknutý. V ďalšom priebehu však hostia zlepšili pohyb, sústredili sa na defenzívu a veľmi ťažko sa nám hľadal kľúč od ich bránky. Vypracovali sme si niekoľko príležitostí, ale šťastena k nám dnes nebola naklonená. Súperovi k výkonu gratulujem, zaslúžene postupuje a prajem mu veľa šťastia."
Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Ako sa hovorí - posledný krok býva najťažší. A tento bol naozaj veľmi ťažký. Prvých desať minút sme nekorčuľovali, súper bol aktívnejší, dostali sme gól, dvakrát sme prepadli. Potom sme sa skoncentrovali a 50 minút sme hrali zodpovedne. Podržal nás aj brankár Kalemba, na druhej strane takisto Miro Lipovský mal niekoľko veľmi dobrých zákrokov. Ideme ďalej, veľmi sa tešíme, za bojovnosť, počas celej sezóny sme si to určite zaslúžili. Chcem vzdať hold Skalici - na to, v akých bola problémoch počas ročníka, jej vyšiel záver. V play-off by potrápila Nitru aj Košice."