Gertrúda
19.5.2024
Kohúti zostávajú na svetovom hádzanárskom tróne

Zdroj: TASR - Finále MS v hádzanej, Dánsko-Francúzsko

Francúzski hádzanári zostávajú na svetovom tróne aj po finálovom zápase 22. majstrovstiev sveta vo Švédsku. Zverenci trénera Clauda Onestu v boji o zlato vo švédskom Malmö zdolali Dánov po predĺžení 37:35 a získali zlato už na štvrtom vrcholnom podujatí v rade.

O dva roky sa svetová elita zíde v Španielsku. Zlatá éra galského kohúta začala pred troma rokmi na olympijských hrách v Pekingu a pretrvala aj na MS 2009 v Chorvátsku a vlaňajších ME v Rakúsku. Francúzi sa celkovo z titulu svetových šampiónov tešili už po štvrtý raz, čo sa doposiaľ podarilo iba Švédom a Rumunom a v historickej medailovej bilancii MS sa posunuli na druhú priečku práve za Švédov.

"Les Bleus" už v prvom polčase naznačili vážne úmysly s obhajobou a vypracovali si dvojgólový náskok, ktorý však v závere prvého polčasu zvýšili na tri góly a dirigent ich hry Nikola Karabatič sa hneď po prestávke postaral o štvorgólový rozdiel (16:12). Severania ale ešte nezložili zbrane a postupne manko dobehli (22:22). Ďalší francúzsky únik - o dva góly, skončil podobne a šampionát smeroval do dramatického finišu. O tesný náskok obhajcovia prišli dve sekundy pred koncom po odvážnej ale presnej strele Boa Spellerberga, predlžovalo sa a Onestov tím sa navyše musel v úvode zaobísť bez vylúčeného Bertranda Gilla. Dáni sa síce po prvý raz v dueli dostali aj do vedenia (33:32), ale ich súper nespanikáril a nakoniec ukázal pevnejšie nervy.

Bronzové medaily skončili na krkoch Španielov. V stretnutí o 3. priečku zdolali domácu reprezentáciu najtesnejším rozdielom 24:23. Obaja súperi si už postupom do semifinále zabezpečili právo zorganizovať turnaj olympijskej kvalifikácie v apríli 2012.

Španieli, ktorí zaznamenali v porovnaní s MS 2009 skok o rovných 10 priečok, sa ziskom bronzu sa po šesťročnej pauze vrátili na medailové stupne, naposledy v roku 2005 triumfovali v Tunisku. Švédi sa naopak práve od šampionátu v Tunisku stali prvým hostiteľom MS, ktorému sa nepodarilo vybojovať jeden zo vzácnych kovov (2007 Nemecko zlato, 2009 Chorvátsko striebro).

Pred vypredanou halou Malmö Arena (12.145 divákov) sa domáci napriek úvodnému deficitu 1:3 rýchlo dostali do vedenia 5:4. Celý prvý polčas ale oba tímy predvádzali vyrovnaný boj. Remízový stav narušili domáci až v druhej časti, v ktorej odskočili na 16:13. Následne ale Španieli šnúrou šiestich gólov v poradí otočili (19:16 v 44. minúte). Trom korunkám sa ešte síce podarilo vyrovnať 22:22, ale v závere ďalšie dvojgólové manko už zlikvidovať nedokázali.

finále:

Francúzsko - Dánsko 37:35 po predĺžení (31:31, 15:12)

o bronz:

Švédsko - Španielsko 23:24 (11:11)

Švédsko: Andersson, Sjöstrand - Gustafsson, Källman 6, Jernemyr, Lennartsson, Ekberg 1, Doder 2, Arrhenius, Larholm 5, Carlen 4, Karlsson 1, Jakobsson 1, Larsson, Petersen, Ekdahl du Rietz 3
Španielsko: Hombrados, Sterbik - Alberto Entrerrios 3, Gurbindo 4, Rocas, Maqueda 1, Garabaya, Raul Entrerrios 2, Aguinagalde 4, Roberto Garcia 2, Ugalde 1, Juan Garcia 1/1, Romero 4/1, Rodriguez, Canellas 2, Morros de Argila
Rozhodcovia: Krstič, Ljubič (Slovin.), vylúčenia: 5:4, 12.145 divákov.

Konečné poradie 22. MS: 1. Francúzsko, 2. Dánsko, 3. Španielsko, 4. Švédsko, 5. Chorvátsko, 6. Island, 7. Maďarsko, 8. Poľsko, 9. Nórsko, 10. Srbsko, 11. Nemecko, 12. Argentína, 13. Kórejská republika, 14. Egypt, 15. Alžírsko, 16. Japonsko, 17. SLOVENSKO, 18. Rakúsko, 19. Rumunsko, 20. Tunisko, 21. Brazília, 22. Chile, 23. Bahrajn, 24. Austrália