Kvetoslava
24.10.2024
Mladé kočky z Bruselu nestačili na liptovské žabky

Krakov doma neprehral vyše dva roky, Košice to takmer zmenili

Basketbalistky slovenského šampióna Dobrí anjeli Košice podľahli v stredu v zápase 5. kola základnej A-skupiny Euroligy 2010/2011 na palubovke minuloročného účastníka Final Four tejto súťaže Wisly Can-Pack Krakov 61:66 (36:34). Košičanky viedli prakticky 33 minút stretnutia, ale záver patril hráčkam poľského klubu. Krakov zostáva doma nezdolaný už viac ako dva roky, keď naposledy prehral 12. novembra 2008 so Salamancou 67:77. Pre Dobrých anjelov je to len druhý neúspech v aktuálnej edícii Euroligy, keď podľahli aj v 1. kole na pôde talianskeho Taranta 59:74. Práve Cras Basket Taranto privítajú Košičanky v 6. kole Euroligy o týždeň v stredu 1. decembra o 18.00 h v Infiniti aréne.

Euroliga - A-skupina - 5. kolo - výsledok:
Wisla Can-Pack Krakov (Poľ.) - Dobrí anjeli Košice (SR) 66:61 (21:24, 13:12, 13:11, 19:14)
Ďalší stredajší program 5. kola A-skupiny:
TTT Riga (Lot.) - USO Mondeville (Fr.) 55:50 (12:19, 18:14, 12:9, 13:8)
Cras Basket Taranto (Tal.) - Pécs 2010 (Maď.) - stretnutie sa začalo o 20.30 h SEČ

Ružomberok uspel v súboji o 2. miesto

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v stredajšom zápase 5. kola I-skupiny Európskeho pohára FIBA 2010/2011 na domácej palubovke nad belgickým tímom Lotto Young Cats vysoko 79:43 (33:20). Ružomberčanky si tým definitívne zabezpečili 2. miesto v tabuľke a postup do šestnásťfinále súťaže. Zverenky Ivana Kurillu získali rozhodujúci 13-bodový náskok už v úvode zápasu a postupne ho zvyšovali až na záverečných 36 bodov. V drese domácich dostali šancu všetky hráčky.
Liptáčky čaká záverečné vystúpenie v I-skupine EP FIBA v stredu 1. decembra o 17.00 h opäť na domácej palubovke, a to proti outsiderovi skupiny, portugalskému tímu Olivais Coimbra.

Európsky pohár FIBA - I-skupina - 5. kolo - výsledok
MBK Ružomberok - Lotto Young Cats (Belg.) 79:43 (21:8, 12:12, 18:11, 28:12)
Zostava a body Ružomberka: Podešvová 22, Tetemondová 17, Lukačovičová 15, Tarasovová 10, Bučáková 8 (Novocká 6, Felixová 1, Kalafutová 0, Černáková 0, D. Baburová 0)
Zostava a body Young Cats: Meessemanová 17, Lentackerová 7, Meylemansová 4, Devliegherová 3, Crelotová 0 (Maesová 6, Adamsová 4, Heerenová 2, Stormeová 0, Poffynová 0)
TH: 18/10 - 14/10, fauly: 13 - 14, trojky: 5 - 1, rozhodovali: Foldházi (Maď.) a Biščevičová (Bos. a Herc.), 350 divákov.
Ružomberčanky vstúpili do zápasu ako víchor a po piatich minútach viedli 14:1. Mladé Belgičanky strácali pod tlakom domácich jednu loptu za druhou a Tetemondová, Lukačovičová a Podešvová neomylne zakončovali rýchle útoky. V 9. min mali po Tetemondovej koši už 17-bodový náskok 21:4. V závere I. štvrtiny hostky znížili na 13- bodový rozdiel.
Úvod druhej štvrtiny však priniesol úplne iný obraz hry. Meessemanovej stačili dve minúty na 6-bodovú šnúru a zníženie odstupu len na 7 bodov - 14:21. Domácim sa nedarila streľba a strácali lopty. Mušku však mali vychýlenú aj Belgičanky, keď v prvom polčase nedokázali premeniť ani jeden z 12 pokusov spoza perimetra. Domáci tréner Kurilla sa však nebál dať šancu aj mladým hráčkam zo striedačky. Záver polčasu opäť patril Ružomberku: v záverečných 75 sekundách Tetemondová a Lukačovičová 6-bodovou šnúrou opäť vrátili náskok Liptáčok na 13 bodov - 33:20.
Druhý polčas začali dvojbodovými košmi Tetemondová a Podešvová. Potom v 23. min zaznamenala hosťujúca Lentackerová konečne prvú trojku. Meessemanová v 24. min ešte dokázala znížiť manko na 12 bodov - 25:37, ale na zastavenie ofenzívneho tlaku Ružomberčaniek to nestačilo. Domáce postupne zvyšovali náskok až na 20 bodov po 3. štvrtine - 51:31.
Liptáčky nepoľavili ani v závere. Až trojica ich hráčok - Podešvová (22, 15), Tetemondová (17 bodov, 11 doskokov) a Lukačovičová (15, 14) - dosiahla "double-double". Keďže záverečných 76 sekúnd opäť patrilo Ružomberku (9:2), "mladé mačky" odišli z palubovky s vysokou 36-bodovou prehrou 43:79.

Ivan Kurilla (tréner MBK Ružomberok): "Začali sme sústredene, vychádzala nám aj streľba. Súper prešiel v druhej štvrtine na zónovú obranu, čo nás na chvíľu vyviedlo z rytmu. Po prestávke sme prestriedali a opäť ovládli dianie na palubovke. Som spokojný s dnešným výkonom dievčat aj s dosiahnutým výsledkom."
Katarína Tetemondová (krídelníčka MBK Ružomberok): "Nebol to až taký ľahký zápas, ako by sa podľa výsledku zdalo. Vedeli sme, že mladé Belgičanky hrajú rýchly basketbal, čo potvrdili aj dnes. Boli sme favoritom a dokázali sme sa perfektne koncentrovať. Podali sme maximálny výkon až do konca, keďže sme chceli zvíťaziť čo najvyšším rozdielom."