Jasno
25°
Bratislava
Ľuboslav, Ľuboslava
20.9.2025
Vo finále Bryant vs. Howard, prezident Obama favorizuje Lakers
Zdielať na

Vo finále Bryant vs. Howard, prezident Obama favorizuje Lakers

Obama na NBA

Zdroj: TASR

Štartuje finále NBA

Lakers sa vo finále súťaže predstavia rekordný tridsiaty raz a šiestykrát od roku 2000, Magic sa do finálovej série dostali naposledy v roku 1995. Zverenci trénera Phila Jacksona boli pred začiatkom play off favoritom, ich cesta však nebola ľahká. V prvom kole proti Utahu uspeli po víťazstve 4:1 na zápasy, v druhom proti Houstonu sa rozhodovalo až v siedmom vzájomnom stretnutí a vo finále konferencie dokázali zdolať Denver 4:2. "Som vďačný, že môžem byť v tejto pozícii. Mnoho hráčov sa sem nikdy v kariére nedostane a ja som vo finále už po šiesty raz. Považujem sa za veľmi šťastného človeka," povedal rozohrávač Lakers Kobe Bryant, ktorý bol v základnej časti najlepším strelcom Lakers s priemerom 26,8 bodu na zápas. Po prehratom finále v roku 2004 opustil Lakers pivot Shaquille O'Neal a tím sa v nasledujúcom ročníku ani nedostal do play off, v rokoch 2006 a 2007 neprešli Lakers cez prvé kolo a v minulej sezóne prehrali vo finále s Bostonom. "Bola to pre nás všetkých dlhá cesta a o to viac si vážim, že som tu. Keď raz zažijete ten pocit víťazstva, chcete ho zažívať znovu," dodal Bryantov spoluhráč Derek Fisher.

S Orlandom sa na postup do finále nepočítalo, do play off vstupovalo ako tretí nasadený tím. V prvom kole si Magic v šiestich stretnutiach poradili s Philadelphiou, v druhom sa postarali o prekvapenie, keď vyradili obhajcu titulu Boston a vo finále konferencie vyradili najlepší celok základnej časti Cleveland v pomere 4:2 na zápasy. "Keď som sem prišiel, všetci si z nás uťahovali. Vtedy som si dal za cieľ vrátiť do Orlanda opäť úspech. Možno nám už teraz začnú veriť," povedal pivot Magic Dwight Howard, ktorý do klubu prišiel ako draftová jednotka v roku 2004. Momentálne najhorúcejšou témou v Orlande je návrat zraneného Jameera Nelsona. Dvadsaťsedemročný rozohrávač sa vo februári podrobil operácii ramena a odvtedy nehral, tréner Stan Van Gundy by sa mal po stredajšom tréningu rozhodnúť, či Nelsona postaví, alebo nie.

Favoritom série sú podľa odborníkov Lakers, ktorí ale s Magic prehrali oba vzájomné duely v základnej časti. Tím z Floridy predvádza viac fyzicky založený basketbal a po vyradení Bostonu a Clevelandu si na Lakers verí. Kľúčom však bude pre Magic streľba z väčších vzdialeností. Lakers majú mnoho ofenzívnych zbraní, ich silnou stránkou sú však rýchle prihrávky a prieniky pod kôš. Podľa predpovedí by mal tím z Los Angeles uspieť v pomere 4:2 na zápasy.

K prognózam o vyznení finálovej série basketbalovej NBA medzi Orlandom a Los Angeles Lakers sa pridal aj prezident USA Barack Obama. "Lakers v šiestich zápasoch," odpovedal na otázku novinárov v utorok Obama. Amerického prezidenta v USA považujú za basketbalového odborníka, v marci sa mu podarilo správne predpovedať, že University of North Carolina sa stane univerzitným šampiónom krajiny.

Program finálovej série:
4. júna: Lakers – Orlando
7. júna: Lakers – Orlando
9. júna: Orlando – Lakers
11. júna: Orlando – Lakers
14. júna: Orlando – Lakers
16. júna: Lakers – Orlando
18. júna: Lakers – Orlando