Kvetoslava
24.10.2024
Kvalifikácia o postup na MS, Slováci zdolali aj Nemecko

Nemci ako druhý tím pôjdu do I-skupiny

V súboji dvoch nezdolaných tímov a po sobote už istých postupujúcich do III. fázy (14.-16. augusta), vyhrali nad Nemeckom po tuhom boji 3:2 a ako víťaz skupiny tak budú v auguste hrať v K-skupine v Katoviciach s Poľskom, Francúzskom a tretím tímom z G-skupiny (Portugalsko, Rumunsko, Dánsko, Slovinsko a Grécko).

Nemci ako druhý tím pôjdu do I-skupiny (dejisko ešte neurčené), kde sa stretnú s Ruskom a prvým a tretím tímom z H-skupiny (ČR, Belgicko, Fínsko, Čierna Hora, Ukrajina). V prvom nedeľňajšom stretnutí dvoch neúspešných tímov vyhralo Bielorusko nad Chorvátskom 3:1, pre oboch sa už ale sen o MS skončil.

Nemecko - Slovensko 2:3 (-23, 21, 19, -22, -12)
123 minút, rozhodovali Piaseckij (Bielorus.), Sodja (Rak.), 2000  divákov

Nemecko: Popp, Tischer, Wiebel, Andrae, Schöps, Günthör (libero Kröger, Steuerwald, Schwarz, Bakumowski)
Slovensko: Masný, Kohút, Joščák, Sopko, Nemeck, L.Diviš (libero Pipa, Zaťko, Piovarči, Janušek, Bencz)

Vstup do zápasu zvládli lepšie slovenskí volejbalisti, keď len v jeho úvode bolo 2:2. Potom sa domáci ujali vedenia 4:2, neskôr viedli aj o tri a najviac o päť bodov (17:12). Za stavu 24:20 ale nevyužili postupne tri setbaly, až štvrtý pri 24:23 znamenal vedenie 1:0. Nemci v tej chvíli stratili v Poprade vôbec svoj prvý set. V druhom sete sa karta otočila a od začiatku boli stále vo vedení Nemci. Slovenskí volejbalisti len doťahovali. Hoci sa im viackrát podarilo vyrovnať, posledný raz na 19:19, koncovku setu ich súper zvládol lepšie, keď za stavu 24:21 premenil hneď svoj prvý setbal. V treťom sete viedli Slováci len v jeho úvode (2:1, 3:2, 4:3), potom už držali kontrolu nad jeho vývojom Nemci. Presadzovali sa tvrdým podaním a taktiež kvalitným útokom i dobrou obranou na sieti. Postupne ich vedenie narástlo na rozdiel šiestich bodov (16:10) a bez väčších problémov ho týmto rozdielom doviedli do konca a ujali sa vedenia 2:1. V štvrtom sete sa však slovenskí hráči dokázali zmobilizovať a prehrávali len na jeho začiatku (2:3). V ďalšom priebehu si vypracovali trojbodové vedenie a to si s menšími problémami držali až do záveru, keď zásluhou najlepšie útočiaceho hráča Nemca premenili hneď prvý setbal a na rad prišiel tajbrejk. V ňom získali prvý bod Nemci, ale potom až do stavu 7:7 viedli Slováci. Za toho stavu Nemec útočil mimo a otáčali sa strany za stavu 8:7 pre Nemecko. Vedenie Nemcov trvalo len do stavu 9:9, potom mali vždy o bod navrch domáci a za stavu 14:12 sa dostali k prvému mečbalu a ten hneď aj dobrým blokom premenili vo víťazstvo.

Chorvátsko - Bielorusko 1:3 (-22, -26, 15, -22)