Viktória
10.5.2024
Volejbalisti prehrali s Číňanmi v dueli o bronz na Final Four

Zdroj: Tomáš Mačej

BURSA / Slovenskí volejbalisti prehrali s Číňanmi 1:3 (21, -37, -23, -19) v nedeľňajšom stretnutí o 3. miesto na záverečnom turnaji Final Four III. skupiny Svetovej ligy 2014 v Burse a vo svojej premiére v prestížnej súťaži reprezentačných tímov obsadili konečnú 24. priečku.

Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho nenadviazali na víťazstvo 3:0 nad rovnakým súperom na druhom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach. Netradičné predstavenie videli diváci v Burse v druhom sete, ktorí vyhrali Číňania premenením svojho jedenásteho setbalu 39:37.

V nedeľňajšom finále, ktoré bude súbojom o miestenku do II. skupiny Svetovej ligy 2015, si premožitelia Slovákov zo sobotňajšieho semifinále Turci zmerajú sily od 16.00 h SELČ s Kubáncami.

Stretnutie o 3. miesto na turnaji Final Four III. skupiny Svetovej ligy 2014 vo volejbale mužov v tureckej Burse:

Čína - Slovensko 3:1 (-21, 37, 23, 19)

120 minút, rozhodovali: Abdelsamad (Egypt) a Nechan (Peru), 1500 divákov

Zostava SR: Zaťko, Paták, Kohút, Kostoláni, Vlk, Krajčovič, libero Kubš (Bencz, Kriško, Palgut, Hruška)

V úvode prvého setu potiahol Slovákov univerzál Kostoláni, jeho piaty bod znamenal pre Gulinelliho zverencov vedenie 8:6. Smečiar Paták zvýšil na 11:7, Číňania následne získali štyri body v sérii a vyrovnali - 11:11. Po dvoch presných zakončeniach kapitána Kohúta viedli Slováci 15:13, Ázijčania otočili na 19:17 a tréner Gulinelli požiadal o čas na tímovú poradu. Kostoláni úspešným blokom poslal Slovákov do vedenia (21:20), neskôr zvýšil svojím tretím esom na 24:21. Slovenskí volejbalisti napokon vyhrali prvý set 25:21.

Do druhej časti hry vstúpili lepšie Slováci, po zakončení Vlka viedli 5:2. Číňania sa následne dopustili viacerých chýb v útoku a darovali slovenským hráčom päťbodový náskok - 11:6. Kostoláni esom zvýšil na 14:8, po zakončení Krajčoviča stredom siete Slováci vyhrávali 19:15. Číňania po chybe Patáka skorigovali na 18:20 a neskôr vyrovnali na 22:22. Prvý setbal získali Ázijčania (24:23), neuspeli však pri podaní - 24:24. V závere tohto setu ponúkli obidva tímy divákom netradičné divadlo. Slováci nevyužili svoj štvrtý setbal za stavu 31:30, od tohto momentu mali Číňania sedem možností na ukončenie setu a premenili celkovo jedenástu, keď zablokovali Kostolániho a vyhrali 39:37.

Slovenskí reprezentanti viedli v treťom sete 4:3 a po Kohútovom ese opäť o bod - 12:11. Počas druhého technického oddychového času vyhrávali Slováci 16:14. Nahrávač Zaťko pridal ďalšie eso a zabezpečil Gulinelliho zverencom dvojbodový náskok (22:20), Číňania potom otočili nepriaznivý stav a viedli 23:22. Ázijčania následne premenili prvý setbal a zvíťazili 25:23.

Vo štvrtom sete od úvodu dominovali Číňania, vypracovali si náskok a viedli 7:2, neskôr aj 13:7. Slováci znížili po chybe súpera na 10:13, Ázijčania uspeli stredom siete i pri podaní a vyhrávali 19:14. Slováci sa už nezmohli na výraznejší vzdor, Číňania vyhrali štvrtý set 25:19 a celý zápas o bronz 3:1 na sety.