Lesana
5.5.2024
Európska Liga: Štvrťfinále bez klubov so Slovákmi

Zdroj: SITA - EL, Liverpool-Braga

Žiadny slovenský futbalista nezdvihne v tejto sezóne nad hlavu trofej pre víťaza Európskej ligy UEFA.

Štvrtkové odvety osemfinále druhej najprestížnejšej kontinentálnej pohárovej súťaže totiž priniesli konečnú pre FC Liverpool s Martinom Škrtelom v zostave a skončili aj Zenit Petrohrad momentálne maródujúceho Tomáša Hubočana i Glasgow Rangers tentoraz bez Vladimíra Weissa ml. na zápasovej súpiske.

Do štvrťfinále postúpili Benfica Lisabon, FC Twente, Spartak Moskva, Dinamo Kyjev, FC Porto, Sporting Braga, PSV Eindhoven a FC Villarreal. Žreb ďalších fáz Európskej ligy UEFA je na programe v piatok 18. marca od 13.00 h SEČ v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Najväčšími prekvapeniami osemfinále sú vyradenia Manchestru City a spomenutého Liverpoolu, lúčia sa aj Ajax Amsterdam, Bayer Leverkusen či Paríž St. Germain. Až trojnásobne je medzi elitnou osmičkou zastúpené Portugalsko, dve mužstvá ešte má v hre Holandsko, po jednom Španielsko, Rusko a Ukrajina. Anglicko, Nemecko i Francúzsko sa medzi absentujúcimi futbalovými európskymi veľmocami pridali k Taliansku.

Ambiciózny Manchester City po prehre 0:2 z trávnika Dinama Kyjev síce dokázal aj v takmer hodinovom oslabení o úplne zbytočne vylúčeného Maria Balotelliho zmazať polovicu zo svojho manka, ale napokon si ani len nevynútil predĺženie. Spartak Moskva, vlani na jeseň jeden zo súperov MŠK Žilina v základnej F-skupine Ligy majstrov, si priviezol z Amsterdamu sľubný výsledok 1:0 a v ruskej metropole pridal do siete Ajaxu ďalšie tri góly, pričom znova neinkasoval. V ďalšom rusko-holandskom súboji mal nečakane blízko k zdramatizovaniu zdanlivo jasnej situácie Zenit Petrohrad (slovenský obranca Tomáš Hubočan sa zotavuje po zranení), ale po nezdare 0:3 z pôdy FC Twente dal pri Neve mužstvu z Enschede len dva góly, čo nestačilo. Ako je známe, domácich v deň odvety zronila správa o tragickom skone manželky brankára Viačeslava Malafejeva. Benfica Lisabon pricestovala do Paríža s víťazstvom 2:1 na konte, ujala sa proti PSG vedenia 1:0, a hoci ešte do prestávky inkasovala, aj v tomto prípade si tím, ktorý v celkovom súčte doťahoval, napokon už nevybojoval aspoň predĺženie.

V rámci várky štyroch večerných stretnutí dohral ďalší renomovaný anglický klub. Liverpool nedokázal ani v druhej 90-minútovke streliť gól portugalskej Brage, pričom na Iberskom polostrove prehral v prvom dueli 0:1. Villarreal mal k dobru triumf 3:2 zo štadióna Leverkusenu, doma k tomu pridal víťazstvo 2:1 - kontaktný gól Bayeru necelých desať minút pred koncom prišiel predsa len prineskoro na podstatnejší nápor zo strany nemeckého tímu. Porovnateľne hladko postúpilo medzinárodne veľmi skúsené Porto: po úspechu 1:0 proti CSKA z ruskej metropoly sa pred vlastnými fanúšikmi presadilo 2:1, pričom už po necelej polhodine viedlo 2:0, takže vôbec nebolo v reálnom ohrození. Glasgowskí "jazdci" premrhali solídny základ v podobe vstupnej bezgólovej remízy z Eindhovenu: už v 14. min im strelil gól Jeremain Lens a PSV si následne ustrážil priaznivý vývoj.

Súhrn výsledkov štvrtkových odvetných zápasov osemfinále Európskej ligy UEFA 2010/2011 vo futbale:

Paríž St. Germain (Fr.) - Benfica Lisabon (Portug.) 1:1 (1:1)
prvý zápas 1:2, do štvrťfinále postúpila Benfica Lisabon
Góly: 35. Bodmer - 27. Gaitán, rozhodoval: Collum (Škót.)

Manchester City (Angl.) - Dinamo Kyjev (Ukr.) 1:0 (1:0)
prvý zápas 0:2, do štvrťfinále postúpilo Dinamo Kyjev
Gól: 39. Kolarov, ČK: 36. Balotelli (Manchester City), rozhodoval: Cakir (Tur.)

Zenit Petrohrad (Rus.) - FC Twente (Hol.) 2:0 (2:0)
prvý zápas 0:3, do štvrťfinále postúpilo FC Twente
Góly: 16. Širokov, 38. Keržakov, rozhodoval: Eriksson (Švéd.), Tomáš Hubočan (Petrohrad) nehral pre zranenie.

Spartak Moskva (Rus.) - Ajax Amsterdam (Hol.) 3:0 (2:0)
prvý zápas 1:0, do štvrťfinále postúpil Spartak Moskva
Góly: 21. Kombarov, 30. Welliton, 54. Alex Meschini, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

FC Porto (Portug.) - CSKA Moskva (Rus.) 2:1 (2:1)
prvý zápas 1:0, do štvrťfinále postúpilo FC Porto
Góly: 1. Hulk, 24. F. Guarín - 29. Tošič, rozhodoval: Blom (Hol.)

Glasgow Rangers (Škót.) - PSV Eindhoven (Hol.) 0:1 (0:1)
prvý zápas 0:0, do štvrťfinále postúpil PSV Eindhoven
Gól: 14. Lens, rozhodoval: Schörgenhofer (Rak.), Vladimír Weiss ml. (Rangers) nebol na zápasovej súpiske.

FC Villarreal (Šp.) - Bayer Leverkusen (Nem.) 2:1 (1:0)
prvý zápas 3:2, do štvrťfinále postúpil FC Villarreal
Góly: 33. Santi Cazorla, 61. G. Rossi - 82. Derdiyok, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

FC Liverpool (Angl.) - Sporting Braga (Portug.) 0:0
prvý zápas 0:1, do štvrťfinále postúpil Sporting Braga
Rozhodoval: Rocchi (Tal.), Martin Škrtel (Liverpool) odohral celý zápas a v 71. min dostal ŽK.