15°
26.4.2024
Artmedia zničila DAC aj s maskotom, Žilina vybuchla v Dubnici

21.kolo futbalovej Corgoňligy

Uplynulo presne 100 sekúnd a na Štiavničkách aj za prítomnosti kamier HUSTE.sk sa skromný počet divákov radoval z úvodného jarného gólu. Postaral sa oň Miroslav Tóth, keď šikovne obišiel až dvoch obrancov a strelou k ľavej žrdi prekonal Tujvela. V 6. min sa mohla Dukla radovať druhýkrát, z priameho kopu asi z 25 metrov Gajdoš trafil pravú žrď a poriadne vystrašil Nitranov. V prvom polčase si ešte v 13. min vynútil dobrú pozíciu opäť Tóth, no namieril vedľa. Od tohto okamihu na strane domácich ubudla útočná aktivita a Nitrania sa mohli často dostať až do ich kuchyne. Aj keď sa v prvom polčase veľa futbalovej krásy nezrodilo, Simunovič mohol rozvlniť sieť tiež na druhej strane. V 10. min spoza šestnástky zacielil ponad a v 18. min spálil dokonalú tutovku. Na brankára Boroša sa rútil sám, síce ho 'ťukesom' prehodil, no bránku netrafil. Aj útočný hrot Rák sa snažil presadiť, zo svojho úsilia však vyťažil len dve solídne pozície, v 24. min mu strelu spoza šestnástky Boroš vyrazil na roh a v 40. min sa síce dobre uvoľnil, ale slabúčko vystrelil. Nitrania na Štiavničkách dlho predlho nedali gól a od vstupu do CL iba prehrávali na nulu. Aj preto veľmi túžili pretrhnúť čiernu bilanciu. V úsilí hrať dobrý futbal obom mužstvám nebránilo ihrisko, po snehovej prehánke sa terén nepremočil a dokonca aj vysušil, napriek tomu však viazla súhra a kopila sa nepresnosť. V 52. min Filo nestihol usmerniť nahrávku Ďuriša v bezprotrednej blízkosti a onedlho ho pri jeho bezmocnosti presadiť sa vystriedal Šulek. V 80. min hostia vyrovnali po akcii Račka, Barčík posunul loptu Rákovi a pred ním už zívala len prázdna bránka. Vzápätí po rozohratí sa zrodil kuriózny gól domácich, Gajdoš využil vybehnutie brankára Tujvela, loptu poslal pomaly do bránky, vykopnúť ju mohol ešte Sailer, no pošmykol sa a gólu nezabránil. V 83. min mohol víťazstvo Dukly prikrášliť Ďuriš, rútil sa sám na Tujvela, prekopol však bránku.

Dukla B. Bystrica - FC Nitra 2:1 (1:0)
Góly: 2. Miroslav Tóth, 81. Gajdoš - 80. Rák. Rozhodca Valášek, ŽK: Šulek - Simunovič, Leško, 2126 divákov
Dukla B. Bystrice: Boroš - Klučiar, Debnár, Poljovka, Kotrys (83. Uškovič) - Miroslav Tóth (70. Janečka), Pečovský, V. Gajdoš, Brašeň - Filo (56. Šulek), M. Ďuriš
FC Nitra: Tujvel - Šťastný, Labant, Martin Tóth, Leško (68. Sailer) - Barčík, Glenda, Babic (46. Hodúr), Simunovič (61. Kolár), Racko - Rák

Domáceho brankára Novotu poriadne vyzvŕtali v 13.min Majtán a Sylvestr a obrana DAC sa prvý raz ukázala ako málo kompaktná. Potvrdil to o päť minút neskôr Majtán, keď popri pravej žrdi poslal loptu do siete. Neuplynulo ani 10 minút a Novota opäť kapituloval. Horváth pri bránkovej čiare prihral nabiehajúcemu Sylvestrovi, a ten gólovú šancu bezpečne premenil. Jeden z najlepších hráčov zápasu Sylvestr sa v 37. min predral cez deravú domácu obranu, loptu naservíroval kapitánovi hostí Czinegemu a bolo z toho škujúcich 0:3. Po zmene strán sa hralo pod reflektormi. Nové umelé osvetlenie malo svoju premiéru. Zaslúžené víťazstvo úradujúceho majstra potvrdil v 71. min strelou z diaľky Patrik Mráz, ktorého nepokryl nik z dezorientovanej obrany.

DAC Dunajská Streda -  Artmedia Petržalka 0:4 (0:3)
Góly: 18. Majtán, 26. Sylvestr, 37. Czinege 71. P. Mráz. Rozhodca: Vlk, ŽK: bez kariet, 6009 divákov
DAC Dunajská Streda: Novota - Boya, Németh, Adiaba, Gerich - Labaška, Abena, Parvin (46. Bajevski), Stafsulaj (46. Regedei) - N'lend (46. Suljanovič), Beniušis
Artmedia Petržalka: Kamenár - Mikulík, Struhár, Burák, Konečný - V. Horváth, Saláta (86. Guédé), Czinege, P. Mráz (79. Pedro Andersen) - Sylvestr, Majtán (75. Kóňa)

V Dubnici v sobotu celý deň svietilo slnko, ktoré pomohlo a trávnik pre hráčov na mestskom štadióne síce zostal ťažký, ale predsa len nebol taký rozmoknutý. Spočiatku sa prezentovali strelami Kuzma a J. Zápotoka, kontroval Jež, ale hra sa väčšinou odvíjala od šestnástky po šestnástku. V 20. minúte nebezpečne nabiehal na Zajaca Oravec, domáci brankár v poslednej chvíli loptu odkopol a aj v ďalšom priebehu výrazne pomohol domácim udržať si čisté konto. Perniš toľko práce nemal, pretože domáci nedokázali vymyslieť prekvapujúcu finálnu fázu, mnohokrát kazili. Strelecky to nešlo ani hosťom, nielen kvôli Zajacovi, ale pretože na šmykľavom teréne sa technika často nedala uplatniť. Druhý polčas sa začal ofenzívou domácich, najskôr skúšal Perniša zblízka Kuzma, potom sa prezentoval hosťujúci Karoglan a Žilina sa chcela usadiť v domácom pásme. Lenže hráči domácich boli proti, v 63. minúte Ján Zápotoka dal na Kuzmu, ktorého strelu Perniš vyrazil na roh. Rohový kop záhrával J. Zápotoka, Grendel našiel Ondráša, ktorý hlavou otvoril skóre. Prešli 4 minúty a Kuzma strelou k ľavej žrdi zvýšil na 2:0. To nebolo zo strany MŠK všetko, lebo v 72. minúte mohol skórovať Grendel a potom Perniš ustál kanonádu Kišku, Kuzmu a Grendela. V 85. minúte spálil zblízka Lietava možnosť dosiahnuť pre Žilinu aspoň čestný úspech.

MFK Dubnica nad Váhom - MŠK Žilina 2:0 (0:0)
Góly: 64. Ondráš, 67. Kuzma. Rozhodca: Pavlík, bez kariet, 2860 divákov
MFK Dubnica nad Váhom: Zajac - Obert, Jánošík, Chmelík, Ondráš (74. Zapalač) - T. Zápotoka (63. Grendel), Pleva, Držík, J. Zápotoka - Kuzma (86. Nosek), Kiška
MŠK Žilina: Perniš - Guldan, Žourek, Vomáčka, Vladavič - Rilke (67. Adauto), Štrba, Belák, Jež (79. Piaček) - Karoglan (72. Lietava), Oravec

Úvod stretnutia vyšiel východniarom nad očakávanie. Už v 6. minúte po nepresnej prihrávke Majerníka sa zoči-voči brankárovi ocitol osamotený Belejík a s prehľadom skóroval. Vzápätí mohlo byť vyrovnané, ale Mackovej strele z 10 metrov chýbali centimetre. Po štvrťhodine hry Tomášek prešiel obranou Tatrana ako nôž maslom, jeho strelu Buchta vyrazil pred Kožiaka, ale ten ani z troch krokov nedokázal loptu dopraviť do siete. V 20. minúte Mackova centrovaná lopta z priameho kopu našla v malom vápne nekrytého Laláka, ktorého hlavička však Buchtu neprekvapila. V 30. minúte agilný Tomášek trafil iba do žrde. V závere prvého dejstva sa Tomko šikovne zbavil protihráča, ale jeho strelu v poslednej chvíli obrana Tatrana odvrátila na rohový kop. Druhé dejstvo začali domáci očakávaným náporom. V 48. skvelú akciu na jeden dotyk po osi Tomko, Pavlenda, zakončil Kožiak strelou do žrde. Vyrovnania sa domáci dočkali v 64. minúte, to Kuračka rozohral štandardnú situáciu, Tomkova hlavička sa od brvna odrazila pred Majerníka, ktorý pohodlne poslal loptu do opustenej prešovskej bránky - 1:1. V 70. minúte Kožiakovu strelu z ôsmich metrov Čep vyhlavičkoval z prázdnej bránky na roh. Prevaha domácich bola miestami až drvivá, ale povestný prešovský betón odolával. V 84. minúte sa vo výbornej príležitosti ocitol Tomko, ale ani jemu nebolo súdené dosiahnuť víťazný gól. V 87. minúte mohol z ojedinelého protiútoku strhnúť víťazstvo na stranu Tatrana striedajúci matador Penksa, ale z dobrej pozície prestrelil Bolekovu bránku. V hektickom závere sa už domáci do šance nedostali a tak stratili ďalšie dôležité body v boji o záchranu.

ViOn Zlaté Moravce -  Tatran Prešov 1:1 (0:1)
Góly: 64. Majerník - 6. Belejík. Rozhodca: Kružliak ŽK: Pavlenda, Lalák - Kobylík, Bernardo, 1968 divákov
ViOn Zlaté Moravce: Bolek - Pavlenda, Klabal, P. Majerník, Candrák - Kuračka, Macko Od 58. Náther), Lalák, Tomášek (85. Ondrejka)  - Kožiak (81. Bakongolia), Tomko
Tatran Prešov: Buchta - Piter-Bučko, Papaj, Čep, Josl - P. Cicman (73. Vršajevič) Prekop Kobylík, Katona (76. Penksa), Belejík (61. Šafranko), - Bernardo

Štefan Horný, tréner Zlatých Moraviec: "Som sklamaný a smutný, pretože sme opäť nedokázali zvíťaziť. Hostia dali gól prakticky z ničoho. Mali sme množstvo gólových príležitostí, nakoniec sme skórovali len zo štandardnej situácie. Som spokojný s nasadením, strata 4 bodov z dvoch domácich stretnutí je však veľká. Napriek tomu ideme ďalej."
Roman Pivarník, tréner Prešova: "Vedeli sme, že nás nečaká ľahký zápas, čo sa aj potvrdilo. Dôležité bolo, že prvý gól sme dali my. Potom sme si vypracovali, z môjho pohľadu málo, brejkových situácií. Pre nás je to však bod z vonka a preto musíme byť spokojní."