Zomrel Vladimír Weiss najstarší, zakladateľ silnej dynastie VW

Zomrel Vladimír Weiss najstarší, zakladateľ silnej dynastie VW

BRATISLAVA / V pondelok ráno po dlhej chorobe zomrel vo veku 78 rokov Vladimír Weiss najstarší. Informuje o tom portál Slovenského futbalového zväzu. Otec bývalého reprezentanta a trénera národného tímu a starý otec člena súčasného kádra výberu Jána Kozáka bol zakladateľom výnimočnej futbalovej dynastie.

Je len málo rodín, ktorých zástupcovia troch generácii si zahrali na vrcholných svetových súťažiach - Weiss prvý hral na OH 1964 a priviezol si odtiaľ striebornú medailu, Weiss druhý sa zúčastnil na MS 1990 a prebojoval sa s tímom do štvrťfinále, Weiss tretí je aktérom osemfinále MS 2010, kde jeho otec mužstvo viedol.

Vladimír Weiss najst. sa narodil 21. septembra 1939 vo Vrútkach. Rodičia boli hospodári tamojšieho klubu Lokomotívy, takže futbalové ihrisko bolo pre neho samozrejmé miesto každodenných hier. Najmä futbalu. Vyrástlo z neho šikovné ľavé krídlo, v doraste boli spoluhráčmi s Adolfom Schererom, ktorý šiel do ČH Bratislava v 1957 ako prvý, Weiss ho po roku nasledoval. Začal v rezerve, postupne sa presunul do prvého tímu, kde udávali tón Buberník, Kačáni či Gustáv Mráz a ťahali mužstvo, vedené trénerom Borhym, k titulu. Keď ho ČH skutočne získala, Weiss mal len 19 rokov a bol najmladším v kádri šampióna.

Do tridsiatky hrával za svoj klub, na konto mu pribudlo 236 štartov v najvyššej súťaži a 6 strelených gólov. Dal sa potom na trénerskú dráhu, viedol menšie kluby Trnávku, Rapid Bratislava, Slovenský Grob, Pezinok a Limbach, pretože ako vdovec sa staral o dve deti a tak nemal priestor ísť ďalej od domova. Trikrát si obliekol dres reprezentačného A-tímu Československa.

"Roky jesene jeho života poznačila cukrovka, na ktorú mal dedičnú dispozíciu, prišiel o časť nohy. Utiahol sa do Limbachu a pozorne sledoval, ako ním založená futbalová dynastia sa má čulo k svetu. Ako jeho syn robil čoraz hlbšiu brázdu v našom futbale a ako plynulo sa chopil rodinnej štafety vnuk. Mal z nich radosť, vnímal, ako ich lopta rozhodila po svete, ale ako všetci s iniciálkami VW cítili, kde majú nielen futbalové korene," uznanlivo napísali na webe futbalsfz.sk.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:40 Súdna sieň
19:25 TIPOS INFO
19:30 ŽREBOVANIE
19:05 Kosti IV.
20:10 Dr. House VI.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VII.
19:20 Strážca vesmíru Roger
19:40 Sníček
20:00 Príbehy dvoch myší II.
17:55 Touha zvítězit
20:15 FILM TÝDNE: Detektív z Hongkongu
22:10 Parker