Skoro jasno
17°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Košičan Lesniak do Tottenhamu!
Zdielať na
Futbal

Košičan Lesniak do Tottenhamu!

Talentovaný slovenský mládežnícky futbalový reprezentant Filip Lesniak už nie je hráčom MFK Košice, ale anglického klubu Tottenham Hotspur.

Stredopoliar slovenského futbalového klubu MFK Košice Filip Lesniak je od štvrtka hráčom anglického klubu Tottenham Hotspur. Informuje o tom oficiálna internetová stránka "východniarov."

Zástupcovia popredného anglického klubu mali o mládežníckom reprezentantovi SR dobré referencie. Vyhliadli si ho už na vlaňajšom turnaji Nike Premier Cup, ktorý na Slovensku naposledy vyhrali práve hráči MFK Košice. Predstavili sa tak na májovom celoeurópskom finále v Budapešti. Šestnásťročný talentovaný stredopoliar dostal na jeseň pozvanie, v novembri v Anglicku strávil týždeň a od februára tohto roka bol už nepretržite v tíme "kohútov".

"Doteraz išlo vo Filipovom prípade o hosťovanie. Najprv strávil v Tottenhame celú jar a domov si odskočil len na mesiac. Urobil si všetky skúšky v škole, ukončil ročník a vrátil sa späť do Londýna, lebo 1. júla začínali s prípravou. Odvtedy je vlastne tam," uviedol Filipov otec Ján Lesniak, manažér mládeže v MFK Košice.

Na prestupe jeho syna do klubu z Britských ostrovov sa pracovalo niekoľko mesiacov, definitívne sa všetko dotiahlo vo štvrtok 18. októbra. "Takýto transfer chlapcov, ktorí nie sú plnoletí, trvá cez Medzinárodnú futbalovú federáciu dosť dlho. FIFA si preveruje veľa údajov, či je všetko zabezpečené tak, ako má byť: či je tam škola, či má kde bývať a trénovať. Niekedy to trvá celé týždne."

Filip Lesniak má iba 16 rokov

Zatiaľ podpísal tzv. školskú zmluvu, ktorá trvá do jeho plnoletosti, t. j. do 18 rokov. "Záleží len na klube, kedy a či mu ponúkne profesionálny kontrakt." Dnes už bývalý futbalista MFK Košice mohol doteraz hrať v Tottenhame Hostpur iba za výbery do 16 a 17 rokov. Nový kontrakt mu umožní širšie pole pôsobnosti a tréneri to aj hneď využijú. "Za osemnástku a devätnástku nemohol hrať, tam už ide o oficiálnu súťaž a potreboval mať vybavený prestup. V piatok by mal cestovať s týmito staršími spoluhráčmi do Sunderlandu a v sobotu na Filipa čaká prvý zápas. Na budúci týždeň v stredu sa možno po prvý raz predstaví za ´kohútov´ v medzinárodnej súťaži. Tottenham Hotspur totiž štartuje v súťaži Next Gen, čo je obdoba Ligy majstrov určená pre tímy do 19 rokov. Hrajú v nej mužstvá z 24 elitných akadémií. Tottenham má v skupine FC Barcelona, Anderlecht Brusel a VfL Wolfsburg. Práve s nemeckým tímom sa stretne anglický klub v stredu," dodal Ján Lesniak.