Juraj
24.4.2024
Highlighty: Myjava zdolala Prešov, Žilina opäť zakopla

Zdroj: sita, Myjava

V úvodnom zápase 8.kola futbalovej Corgoň ligy potešila Myjava kopaničiarov aj na domácom ihrisku, keď zdolala Tatran Prešov 2:0.

Spartak Myjava - 1. FC Tatran Prešov 2:0 (0:0)

Góly: 62. Sládek, 73. Dian, ŽK: 30. J. Bartek (Prešov), rozhodovali: P. Hrčka - Bóllo, Poláček, 1542 divákov

Myjava: Solnička (90. Šulla) - Siva, Černáček, Častulín, T. Mrva - Kukoľ (56. J. Petráš), Marček, P. Kuračka, P. Ďuriš (59. Dian) - Sládek, Kosík
Prešov: Jakub Diviš - J. Bartek, Adámik, Krajník, Kolbas - Marcin, M. Poliaček (62. Katona), Papaj (73. Dolný), Adam, Boljevič - B. Kostadinov

Hráči domáceho tímu začali od aktívne, výsledkom čoho bolo viacero striel na Divišovu bránku hneď v úvode zápasu. Už v 4. min skúšal šťastie Sládek a po ňom aj Siva, ale obe strely skončili mimo bránky. Potom dvakrát pálil z diaľky Marček, v 7. min nad bránku a v 9. min síce presnejšie, ale iba do Divišových rúk. Hráči Tatrana sa po prvý raz dostali do zakončenia v 32. min, keď kontru po osi Krajník - Papaj - Adam zakončil nevýraznou strelou Kostadinov. Ku koncu prvého dejstva domáci tím viackrát "zavaril" hosťujúcej obrane, akcie však zostali nedotiahnuté do gólového konca.

V 62. min sa aktívnejší domáci dočkali vytúženého gólu, keď nový muž na trávniku Dian z pravej strany odcentroval do šestnástky, v nej si prebral loptu Sládek a zoči-voči Divišovi zakončil presne - 1:0. V 69. min skúšali šťastie aj Prešovčania, Katona priťukol Kostadinovovi, brankár Solnička však včasným vybehnutím zmaril rodiacu sa šancu. Druhú gólovú akciu zápasu videl pekne zaplnený štadión v 71. min. Dian vysunul napravo Kuračku, ten mu loptu vrátil a striedajúcu "žolík" krásnou zatočenou strelou rozvlnil sieť - 2:0. V 82. min kopal priamy kop agilný Dian, jeho strelu z 20 metrov však pokryl Diviš. V 88. min už za vytrvalého potlesku domácich tribún pálil z 30 metrov Častulín, Diviš bol pozorný. Myjava sa dočkala prvého domáceho trojbodového "zásahu".

MŠK Žilina - FC Nitra 1:1 (0:1)

Góly: 67. Leitner - 42. V. Gajdoš (z pok. kopu), ČK: 48. Boszorád, 52. Cléber, 63. Struhár, 80. Kopecký, 82. F. Moravčík, 85. Gajdoš (všetci Nitra), ČK: 41. Piaček (Žilina), rozhodovali: Trutz - T. Somoláni, E. Weiss, 2081 divákov

Žilina: Dúbravka - Mabouka, Piaček, Akakpo, Ricardo Nunes - Pečovský - Barčík (46. S. Angelovič), Paur (86. Deza), Pich - T. Majtán (46. Leitner), M. Ceesay
Nitra: Kopecký - Harbuľák, Struhár, M. Kolmokov, M. Szabó - V. Gajdoš (90.+ Igor Kotora), Šimončič - Boszorád (71. F. Moravčík), Seydouba Soumah, Cléber - Šimonek (78. Paukner)

Už v 3. min sa domáci dostali do šestnástky Nitry, Paur mohol vystreliť, ale zvolil prihrávku - hostia sa stačili vrátiť na svoje miesta a odvrátiť nebezpečenstvo. Paur sa opäť dostal do šance v 12. min, jeho strelu spoza šestnástky tečoval jeden z hráčov hostí, ale lopta letela tesne vedľa. O tri minúty neskôr sa mohla ujať vedenia Nitra. Po rohovom kope hlavičkoval Šimonek do hornej žrde Dúbravkovej bránky. Hostia postupne zvýšili útočnú aktivitu, úspešne napádali Žilinčanov pri ich rozohrávke a utvorili si niekoľko šancí. Žilinčania dobre zakombinovali v 32. min, Paur vybojoval loptu na svojej polovici, posunul ju Barčíkovi, ten poslal pas do šestnástky Majtánovi, ale tomu sa nepodarilo prekonať Kopeckého. Po zaváhaní domácej obrany v 38. min sa dostalo niekoľko Nitranov pred Dúbravku, ale bojujúci žilinskí zadáci aj s pomocou šťastia odvrátili gólové nebezpečenstvo. V 41. min domáci stopér Piaček rukou stiahol v šestnástke prenikajúceho Šimoneka, za čo dostal červenú kartu. Následný pokutový kop premenil strelou po zemi k ľavej žrdi Gajdoš - 0:1.

Oslabení Žilinčania vystriedali cez prestávku dvoch hráčov a snažili sa urobiť niečo s nepriaznivým stavom. V 53. min sa nasťahovali do šestnástky Nitry, namiesto strely na bránku však zvolili ďalšie prihrávky, až celú akciu "prekombinovali“ a prišli o loptu. V 65. min mohol Suomah zvýšiť vedenie svojho tímu, ocitol sa sám pred žilinským brankárom, ale Dúbravka zlikvidoval obidva jeho pokusy. Hneď z následného útoku sa potvrdilo známe "nedáš-dostaneš“ - Pich prihral zľava Leitnerovi a ten vyrovnal ukážkovou strelou do ľavého horného rohu Kopeckého bránky. Gól dodal domácim chuť, v 75. min nebezpečne vypálil Angelovič a Žilinčania útočili aj po krajoch ihriska. Vedenia sa mohli ujať desať minút pred koncom, Pečovský posunul loptu Pichovi, ten vypálil asi z jedenástich metrov, ale Kopecký na poslednú chvíľu vytlačil strelu nad bránku.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 2:1 (1:0)

Góly: 8. Milinkovič, 69. Halenár - 49. Práznovský, ŽK: 15. Šebo, 22. L. Peltier, 24. Gorosito - 49. L. Lupták, rozhodovali: Jaška - Kubačka, Žákech, 1492 divákov

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Lukšík - Kopúnek - L. Peltier, Grendel (55. Kladrubský), Milinkovič, Hlohovský (77. Pauschek) - Šebo (46. Halenár)
Ružomberok: L. Zich - Ondrek, Práznovský, Greššák, M. Nosek - L. Lupták, M. Nagy, Ďubek, Š. Pekár (74. Gerec) - Serečin (81. R. Bartoš), Almaský

Hneď z prvej vážnejšej šance zápasu padol gól. V 8. min unikol po pravej strane Šebo a jeho prízemný center usmernil Milinkovič za chrbát hosťujúceho gólmana Zicha - 1:0. V prvom polčase aktívnejší hostia predvádzali rýchly, priamočiary futbal a ich útoky ťahali cez kapitána Ďubeka a agilnú ľavú stranu, kde operovali Nosek a Štefan Pekár. V 14. min mohol po kolmici vyrovnať Almaský, rútil sa sám na Putnockého, ale ten celú situáciu zachránil a loptu vytlačil na rohový kop. O tri minúty neskôr skúšal pozornosť domáceho brankára z diaľky Nagy. V 29. min spálil tutovku pred Putnockým hosťujúci Serečin, ktorému lopta v rozhodujúcom momente odskočila a letela vedľa bránky. Ružomberčania pokračovali v sympatickom výkone a o chvíľu na to pálil Pekár po ďalšej chybe hráčov Slovana. V drese domácich to štyrikrát skúšal z diaľky aktívny Hlohovský, ale ani raz nebol úspešný. Tesne pred odchodom do šatní spálil najväčšiu šancu dovtedajšieho priebehu zápasu Almaský, keď z "päťky" prekopol bránku

Po zmene strán v 47. min mohol vyrovnať Pekár, obrana Slovana však jeho pokus zblokovala na roh. Hostia boli za svoju hru odmenení o dve minúty neskôr, keď sa po centri z pravej strany presadil hlavou Práznovský - 1:1. V 59. min spálili hostia ďalšiu veľkú tutovku, Almaský strelou z hranice pokutového územia nastrelil brvno Putnockého bránky. V 69. min dostal loptu za obranu Ružomberka Halenár a krížnou strelou prekonal Zicha - 2:1. V 72. min prepadla obrana Liptákov, trojica "belasých" postupovala od polovice ihriska na Zicha, ale Peltier sa rozhodol neprihrať ani jednému zo spoluhráčov a hosťujúci gólman jeho strelu chytil. V závere zápasu sa hostia snažili vyrovnať, ale výraznejšiu príležitosť si nevypracovali a tri body si pripísal do tabuľky bratislavský Slovan.

MFK Košice - Dukla Banská Bystrica 1:0 (1:0)

Gól: 28. Hovančík, ŽK: 33. Škutka - 27. Chrappan, 27. Gyömbér, 74. Poljovka, rozhodovali: Pavlík - Lieskovský, Mikulaj, 1730 divákov

Košice: Tofiloski - Ostojič, Chupáč, Bašista, Sekulič - Šinglár - Karaš (88. K. Diaby), K. Kuzma (46. Skvašík), Hovančík, U. Matič (75. Gál-Andrezly) - Škutka
Banská Bystrica: Boroš - M. Turňa, Poljovka, Chrappan, T. Hučko - Gyömbér - Brašeň, Rejdovian (70. Marek Hlinka), Považanec, M. Pančík (65. Savič) - Matúš (46. Slančík)

Košičania začali vo veľkom štýle a už v 2. min po Sekuličovom centri výborne hlavičkoval Škutka, no Boroš vytiahol ešte lepší zákrok a loptu spod brvna vytiahol na roh. Na dlhé minúty to však bolo všetko zaujímavé, čo sa udialo na ihrisku. Diváci videli taktický boj o stred ihriska, ktorý síce lepšie zvládali domáci, no nedostávali sa do šancí. Ďalší vzruch prišiel až v 28. min, keď si na priamy kop Matiča výborne nabehol Hovančík a hlavou nezadržateľne skóroval - 1:0. Pasívne hrajúci Banskobystričania počas celého prvého dejstva ani raz nevystrelili na košickú bránku, naopak, v 39. min Chrappan v poslednej chvíli zachraňoval pred Škutkom.

V druhom polčase sa karta obrátila a od začiatku mali viac z hry hostia. Domácich v prvej polovici druhého dejstva ani nepustili na svoju polovicu, no nevypracovali si nijakú šancu. Tie prišli až neskôr - najskôr Tofiloski v 68. min zachraňoval pred Slančíkom, o tri minúty neskôr zasa Savičovu strelu z diaľky len s námahou vyrazil na roh. Štvrťhodinu pred koncom hry vystrašil Boroša priamym kopom Karaš. Obrovskú šancu nevyužil v 82. min Brašeň, ktorý sa vyhol ofsajdovej pasci, no osamotený nechal vyniknúť Tofiloského. Košičania tak dosiahli aj štvrté víťazstvo na domácej pôde, kde v tomto ročníku ešte nestratili ani bod.