Kariéru mu mohla zničiť obyčajná odchýlka. Takto prebiehal boj Mateja Tótha

Kariéru mu mohla zničiť obyčajná odchýlka. Takto prebiehal boj Mateja Tótha

BRATISLAVA / Začínal z nuly a dostal sa na športový vrchol. Potom z minúty na minútu padol na úplné dno. Jeho meno po olympiáde poznal na Slovensku každý ale zrazu bol len číslo dopingového prípadu. Matej Tóth – muž, ktorému mohla celú kariéru zničiť obyčajná odchýlka.

"Najhoršie na tom celom bol okamih, keď kauza mala vyjsť na verejnosť. Bál som sa reakcie ľudí, lebo, čo sa týkalo dištancu, to bolo o športe, ale reakcia ľudí, ako sa budú ku mne správať, to už nebolo o športe, to mohlo ovplyvniť mňa, moju rodinu, moju životnú kariéru," hovorí olympijský víťaz v chôdzi na 50 kilometrov, Matej Tóth. 

Športovec, ktorý celý život bojoval proti dopingu, bol z neho podozrivý. "Bolo to nepredstaviteľné, ako zareagovať, čo sa s tým dá robiť. Všetko trvalo veľmi dlho," dodáva Tóth. 

Už po olympiáde športovca oslovili, či by nechcel napísať autobiografiu, no tvrdil, že musí skončiť istá kapitola, aby niečo také urobil. A tá kapitola prišla. "Povedali sme si, že ideme bojovať za to, a keď sme dobojovali, tak som sa chcel podeliť o pocity, ktoré som prežíval. A keď sme už písali o tom prípade, tak sme tam dali aj moju biografiu," vysvetľuje športovec. 

Kniha vznikala v rozhovoroch, ktorých autorom je Michal Červený. "Michal je autorom písaného textu, chceli sme, aby to bolo zaujímavé aj pre čitateľov. Nahrávali sme to na sústredení v Juhoafrickej republike, kam za mnou prišiel. Nahrali sme 19 hodín rozhovorov, ktoré on potom prepisoval," opísal olympijský víťaz. 

V knihe je napísaná aj veta - Som rád, že sa ten prípad udial. "Ja som si uvedomil, že aj vďaka tomu, že to dobre dopadlo, som šťastný, ale aj ma veľmi ten prípad posilnil," dodal Tóth. 

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:30 TOP STAR
12:50 OCHRANCOVIA
13:50 Súdna sieň
11:35 NOVÉ BÝVANIE
12:55 Simpsonovci XVIII.
13:25 Simpsonovci XVIII.
12:00 Najlepšie torty
13:00 MacGyver
14:05 Spravodlivosť v krvi VIII.
12:30 Albert pozná prírodu najlepšie
12:55 Agi Bagi
13:15 Malý medvedík
11:15 Absurdistán
12:55 Náhradnice
14:30 Nejkrásnější den