Matej Tóth prišiel s novou metodikou na odhalenie dopingu

Matej Tóth prišiel s novou metodikou na odhalenie dopingu

BRATISLAVA / Aj posudzovanie prípadu cyklistu Frooma, ktorý prekročil povolenú hranicu užitia spreja na astmu ukázali, že v antidopingových pravidlách je niekde problém. Upozorňoval na to, už aj Matej Tóth, ktorý musel dokazovať svoju nevinu pre podozrenie, ktoré vyvolala odchýlka v jeho biologickom pase. Slovenský reprezentant v chôdzi však neostal iba pri tom, ale sám navrhol niekoľko zmien.

Nielen Matej Tóth, ale aj ďalší športovci poukazujú na to, že v systéme antidopignových pravidiel nie je všetko tak, ako by mohlo či malo byť. Stačí sa pozrieť na zoznam tých, ktorí mali, rovnako ako slovenský reprezentant v chôdzi nezrovnalosti v biologickom pase. "Videl som štatistiku, kde najviac dopingových hriešnikov je z Ameriky, ktorí sú chytení na nejaké látky, ale v biologickom pase by ste ich našli potrestaných márne. Toto som najviac kritizoval, že sú ľudia, ktorí posudzujú určitú odchýlku a môžu ju akceptovať, že je vysvetliteľná biologicky alebo fyziologicky, a niektorým neakceptujú ani vyslovene zdravotné problémy," hovorí olympijský víťaz v chôdzi, Matej Tóth. 

Tóth však neostal len kritike, ale a to aj na základe vlastnej skúsenosti spísal návrh zmien pravidiel. Je ich šesť. "Hlavne sa jedná o to,aby ten športovec mal právo na obhajcu. Takisto nejaká možnosť refundácie - Toľko ma to stálo, obhájil som sa, takže je to vaša chyba," pokračuje športovec. 

Jeho pripomienky už prekovala komisia športovcov Slovenského i medzinárodného olympijského výboru. "Momentálne všetky návrhy vo forme listu sú na rokovaní Komisie športovcov WADA a budeme sa nimi, keďže aj ja som jej súčasťou zaoberať čo najskôr. Ďalšie stretnutie komisie máme v novembri, takže sa budem snažiť, aby sme sa o tom porozprávali," informuje členka komisie športovcov svetovej antidopingovej agentúry Danka Barteková.

Návrhy Mateja Tótha by sa mali stať súčasťou Antidopingovej charty športovcov, ktorá by mala začať platiť od roku 2021 a mala by byť záväzná pre všetky krajiny, ktoré podpíšu Antidopingový kódex.

Pre Mateja Tótha sa po dokázaní jeho neviny nič nezmenilo. Antidopignoví komisári ho naďalej kontrolujú, dokonca častejšie dokonca častejšie ako predtým. Do dnešného dňa už absolvoval už šesť kontrol.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Ben Hur
23:20 Dobrý, zlý a mŕtvy
01:05 Kúzelná orchidea
20:10 Pravá blondínka 2
22:05 Po stopách zabijaka
00:10 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II.
22:00 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Walking Dead VII.
22:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
22:20 Požiarnik Sam VIII.
22:35 Zabi nudu! II.
20:15 96 hodin: Zúčtování
22:10 Renegáti
23:55 Yves Saint Laurent