Adolf
17.6.2024
Česi sú majstri sveta! V súboji so Švajčiarmi vyhrali 2:0!

PRAHA / Je dobojované. Titul majstra sveta si odnášajú Česi.

Rozhovor s tvorcami prvého víťazného gólu, ktorý bol nacvičeným signálom. Tomáš Kundrátek a David Pastrňák

Veľká radosť po víťazstve

Finálny gól majstrovstiev

Pastrňákova nechytateľná bomba

Česká reprezentácia zatlačila v úvode tretej tretiny Švajčiarov pred ich brankára. Lenže tí naďalej blokovali strely a pomáhali svojmu gólmanovi. Dostál v bránke domácich zasa stŕpol, keď sa súper jemným tečom snažil poslať puk za jeho chrbát. Finále po tvrdom hite Paláta na Glausera bolo na niekoľko minút prerušené, keďže náraz ochranné plexisklo nevydržalo. Po tomto prerušení prišla v 50. minúte veľká chvíľa Davida Pastrňáka. Ten z prvej vystrelil na bránku a poslal Česko do jednogólového vedenia. Český brankár vzápätí vytiahol dva super zákroky pri snahe Švajčiarov vyrovnať. Tým ostávalo posledných 5 minút na to, aby minimálne vyrovnali. Vyvinuli extrémny tlak. 129 sekúnd pred koncom duelu si zobrali oddychový čas a potom hrali bez brankára, teda šiesti. Do vyloženej šance sa však nedostali. Naopak Kubalík prihráva Kampfovi a ten potvrdzuje, že Česko sa stáva majstrom sveta! Nad Švajčiarskom vyhralo 2:0.

David Pastrňák priblížil v 50. minúte Česko k titulu majstrov sveta. Po jeho strele z prvej domáca reprezentácia vyhrávala 1:0

V tretej tretine po tvrdom hite Palata na Glausera sa niekoľko minút finálový duel MS nehral. Prasknuté ochranné plexisklo muselo byť vymenené

Finálový duel v Prahe sledovalo aj úplne zaplnené Staromestské námestie

Prvé presilové hry, no stále bez gólu

Aj v druhej tretine sa hralo vo vysokom tempe. Bertschy v 22. minúte ponúkol prvú početnú výhodu Čechom. Lenže po 72 sekundách sa sily na ľade vyrovnali, keď na trestnú lavicu putoval Palát. Ani v hre štyroch na štyroch, keď bolo na ľade viac priestoru, góly nepadli. Česi si v polovici stretnutia vybojovali druhú presilovú hru, ale Švajčiari hrali pred svojím brankárom zodpovedne a pozorne. Alebo im po druhý raz v zápase pomohla žŕdka. Na ukazovateli skóre tak stále svietilo 0:0. Päť minút pred koncom druhej tretiny si zasa presilovú hru zahrali Helvéti, keď bol vylúčený Gudas. Ale ani Niederreiter Dostála nedokázal prekvapiť. Na druhej strane české “tutovky” opäť zastavila konštrukcia švajčiarskej bránky. Aj po 40. minútach 0:0.

Rozhovor s Ondřejem Beránkem

Hokej ako remeň

Oba tímy začali aktívne a odhodlane. Česi mali po necelých dvoch minútach prvú veľkú šancu, no zo šermovačky pred švajčiarskou bránkou gól nepadol. Ani po Kašeho prihrávke pre Červenku v 5. minúte. Bojovalo sa o každý centimeter ľadu a o každý puk. Do posledného miestečka zaplnená pražská aréna si pýtala gól. V polovici úvodnej tretiny sa na bránku rútila trojica Palát - Pastrňák - Zacha, no Genoni ich zámer prečítal dokonale. Na druhej strane pohrozili Švajčiari, no osamotenému Hischierovi českí hráči v poslednej chvíli nedovolili vystreliť. Príležitosti na skórovanie mali oba tímy. V 17. minúte zazvonila konštrukcia českej bránky, po tom čo Dostálovi spoluhráči trošku zaváhali. V úvodnej tretine však gól nepadol.​