Netradičná príprava Mateja Tótha. Rýchlu chôdzu trénuje na plavárni

Netradičná príprava Mateja Tótha. Rýchlu chôdzu trénuje na plavárni

BANSKÁ BYSTRICA / Také tréningy, aké absolvuje v týchto dňoch, Matej Tóth ešte nezažil. Olympijský víťaz v chôdzi sa na majstrovstvá sveta v katarskej Dohe pripravuje na plavárni. No na vodu sa môže pozerať, hoci po polhodine chôdze je rovnako mokrý, ako keby vyšiel z bazéna.

Viac ako 60-percentná vlhkosť a 31 stupňov. V takýchto podmienkach Matej Tóth trénuje a pripravuje sa na majstrovstvá sveta v katarskej Dohe. Na peklo, ktoré slovenského reprezentanta v chôdzi i jeho kolegyňu Mariku Czákovú čaká im má pomôcť drina na banskobystrickej plavárni.

Otázka, či už niečo podobné zažili sa doslova núkala. "Tak takýto extrém ešte nie, toto je naozaj niečo výnimočné, čo asi si vyžadujú aj tie výnimočné podmienky," vraví s úsmevom Matej Tóth. "V noci tam predpokladáme okolo 32 až 33 stupňov a tá vlhkosť môže byť aj vyššia," vysvetľuje tréner Matej Spišiak. 

Počas šliapania kilometrov obom chodcom vzduch ešte viac zohrieva radiátor. Nezvyčajnú prípravu absolvujú až do odchodu na posledné sústredenie pred šampionátom, ktorý bude na prelome septembra a októbra. "Skúšame nastaviť ten organizmus na to, aby sme čo najmenej trpeli a uvidíme, čo to prinesie," vraví tréner. 

"Je to riešenie, ktoré sme boli schopní urobiť v slovenských podmienkach, pretože väčšina tých krajín má svoje laboratóriá, ktorých cena je na úrovni 200 - 250 tisíc eur, kde si simulujú tie podmienky, ktoré budú v Dohe a o rok neskôr aj v Tokiu," povedal šéftréner Slovenského atletického zväzu, Martin Pupiš. 

Obaja slovenskí reprezentanti pri večernom tréningu na plavárni aj veľa vypotia. "Ešte sme to nestihli odvážiť úplne presne, ale to sa tak pohybuje ten liter za hodinu," myslí si Tóth. "Tým, že tento rok sme boli aj v Dubaji na takom kratšom sústredení, to teplo bolo neskutočné, tam som sa aj vážila po tréningoch a to boli dole aj tri kilá," povedala reprezentantka Slovenska v chôdzi Mária Czaková. 

Tréningy pre slovenských chodcov končia vetou trénera - a nechoďte spať skoro. Keďže preteky na svetovom šampionáta odštartujú pred polnocou, musia režim svojich tiel doslova prekrútiť.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:00 Súdna sieň
05:40 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Dovidenia, stará mama! II.
06:25 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:05 Kapitán Trueno a Svatý Grál
07:05 Skoro dospělá
08:50 Jobs