Viola
18.5.2024
Pekarík získal s Wolfsburgom bundesligový titul

Tréner Magath: "Je to sen"

Pekarík nastúpil na ihrisko vo vypredanej Volkswagen aréne v 55. minúte za stavu 3:1 namiesto Hasebeho. Slovenský reprezentant prišiel do Wolfsburgu pred začiatkom jarnej časti bundesligy z MŠK Žilina, so "šošonmi" získal v roku 2007 svoj prvý titul.

Bayernu Mníchov nepomohlo k obhajobe vlaňajšieho prvenstva ani víťazstvo 2:1 nad VfB Stuttgart. Wolfsburgu stačilo v poslednom kole s Werderom aj remizovať. "Vlci" však neponechali nič na náhodu a po polhodine hry viedli nad súperom, ktorý sa ešte nespamätal z finálovej prehry so Šachtarom Doneck v Pohári UEFA, rozdielom triedy. Už v šiestej minúte sa tvrdou strelou zblízka pod brvno presadil Misimovič, druhý presný zásah pridal po štvrťhodine hry brazílsky kanonier Grafite a v 26. minúte po vlastnom góle Prödla bolo vymaľované. Brémam sa síce podarilo do prestávky znížiť Diegom, no na začiatku druhého polčasu po hlavičke agilného Grafiteho viedli domáci opäť o tri góly. Ich triumf spečatil reprezentant Bosny a Hercegoviny Edin Džeko, ktorý má spoločne s Grafitem leví podiel na zisku historického titulu pre Wolfsburg.

Brazílčan sa stal s 28 gólmi kráľom strelcov. Grafite s Džekom spolu nastrieľali 54 gólov a prekonali bundesligový rekord tandemu Uli Hoeness, Gerd Müller zo sezón 1971/72 a 1972/73. Tréner Magath, ktorý bude od novej sezóny pôsobiť na lavičke Schalke O4, označil zisk titulu za splnený sen. "Krásny sen sa stal dnes skutočnosťou. Pred sezónou som vôbec nepočítal s tým, že by sa nám mohlo podariť siahnúť na najvyššiu métu. Chalani však vytvorili skvelý tím a zaslúžene sme sa stali nemeckým majstrom," cituje agentúra dpa slová bývalého nemeckého reprezentanta.

Záverečné bundesligové kolo rozhodlo o tom, že súťaž minimálne na rok opúšťaju Karlsruher SC a Arminia Bielefeld. Hráčom Karlsruhe nepomohlo k záchrane ani vysoké víťazstvo 4:0 nad Herthou Berlín. Energie Cottbus totiž doma zdolal Bayer Leverkusen 3:0 a zahrá si baráž s tretím tímom druhej nemeckej ligy, ktorým bude s najväčšou pravdepodobnosťou 1. FC Norimberg vo svojom strede so slovenským reprezentantom Marekom Mintálom.

sumáre - 34. kolo nemeckej bundesligy:
WfL Wolfsburg - Werder Brémy 5:1 (3:1)
Góly: 6. Misimovič, 15. a 56. Grafite, 26. Prödl vlastný, 74. Džeko - 31. Diego, 30.000 divákov (vypredané)
/Pekarík hral v drese domácich od 55. minúty/

Eintracht Frankfurt - Hamburger SV 2:3 (0:1)
Góly: 61. Meier, 63, Caio - 22. Jarolím, 58. Olič, 90.+1 Trochowski, 51.500 diváko

Bayern Mníchov - VfB Stuttgart 2:1 (1:0)
Góly: 16. Boulahrouz vlastný, 60. van Bommel - 63. Gomez, 69.000 divákov (vypredané)

Energie Cottbus - Bayer Leverkusen 3:0 (0:0)
Góly: 50. a 69. Jula, 64. Rivič, 20.000 divákov

Arminia Bielefeld - Hannover 96 1:2 (1:0)
Góly: 2. Eggimann vlastný - 57. Štajner, 84. Pinto, 27.300 divákov

Karlsruher SC - Hertha BSC Berlín 4:0 (2:0)
Góly: 33. Freis, 40. Franz, 62. a 72. Kennedy, 30.600 divákov (vypredané)

1. FC Kolín - VfL Bochum 1:1 (1:1)
Góly: 24. Yahia - 18. Klimowicz, 50.000 divákov

Borussia Monchengladbach - Borussia Dortmund 1:1 (0:0)
Góly: 57. Dante - 64. Blaszczykowski, 54.067 divákov (vypredané)

Schalke 04 - 1899 Hoffenheim 2:3 (2:1)
Góly: 30. Krstajič, 34. Farfan - 27. Ba, 49. a 89. Eduardo (druhý z 11 m), 61.000 divákov