11°
Marcel
20.4.2024
To je štart ligy! Trenčan Depetris zhúžval Nitru štyrmi gólmi!

Po piatkovej predohrávke MŠK Žilina - Spartak Myjava 4:1 aj nasledujúci duel skončil debaklom a rovnako piatimi gólmi.

Corgoň liga 2012/2013 - 1. kolo - sobota:

AS Trenčín - FC Nitra 5:0 (1:0)

Góly: 37., 47., 65. a 68. Depetris, 63. Štefánik, ŽK: 34. Baéz - 8. M. Szabó, 34. Soumah, 90. M. Kolmokov, rozhodovali: Sedlák - Tomčík, Kubačka, 1714 divákov

Zostavy:
Trenčín: Volešák - Mondek, Rodríguez da Silva, Kleščík, Mazáň - Baéz (73. Lobotka) - Mazan (82. Morong), Díaz, Štefánik, Holúbek - Depetris (84. Malec)
Nitra: Hroššo (39. Chudý) - Zelenický (57. Kroupa), Harbuľák, M. Kolmokov, Mičic - Boszorád, Igor Kotora, M. Szabó, Cléber (53. Ivančík) - Soumah, Šimonek

Za stáleho dažďa sa obe mužstvá pustili do súboja svižne, pričom domáci sa snažili o uchopenie taktovky, ale proti dobre organizovanému súperovi sa im to nedarilo. V 4. min Depetris preveril pozornosť Hrošša, v 19. min na druhej strane Cléberovu strelu gólman Volešák tečoval mimo bránku. Vyrovnaný priebeh zápasu zmenila až 37. min, keď domáci Holúbek z krídla našiel Depetrisa, ktorý zo stredu pokutového územia dôrazne prekonal vybiehajúceho brankára Hrošša - ten si však pri zákroku zlomil nohu a museli ho previezť do nemocnice.

Hostí strata kapitána poznačila a hneď na začiatku druhého polčasu inkasovali druhýkrát, keď Depetris v 47. min z bezprostrednej blízkosti dokopol do siete odrazenú loptu. Trenčín úplne ovládol hru a v 63. min zvýraznil svoj náskok, pretože Štefánikova štipľavá strela presvišťala cez rukavice Chudého a spadla do siete - 3:0. O dve minúty rýchly útok zakončil Depetris prudkým volejom po zemi (4:0). V 68. min po Kleščíkovom brvne opäť neudržateľný Depetris umiestil strelu k žrdi a svojím štvrtým presným zásahom zvýšil na 5:0. Zdecimovaní Nitrania sa už nevedeli dočkať konca zápasu, ale v 82. min ešte musel Chudý na bránkovej čiare zneškodniť obrovskú Holúbekovu šancu. Čestný úspech sa hosťom nepodarilo dosiahnuť ani po Kroupovej nebezpečnej hlavičke tri minúty pred koncom a výrazné víťazstvo Trenčanov sa už nezmenilo.

Adrián Guľa (tréner Trenčína): "Tento zápas pre nás určite nemal byť ľahký, takže nás teší, že mužstvo podalo kvalitný výkon. Hráči pracovali predovšetkým tímovo, navyše boli dostatočne efektívni v premieňaní šancí, takže sme dokázali zvíťaziť výrazným rozdielom. Súťaž sa však ešte len začína, takže musíme v našej poctivej práci pokračovať aj naďalej. Mrzí ma vážne zranenie súperovho brankára a želám mu skoré uzdravenie."

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): "Ťažko sa mi vyjadruje k takémuto zápasu, ktorý sme vysoko prehrali a navyše sme stratili brankára. Hroššo musel odstúpiť pre zlomeninu nohy. Stretnutie sme začali dobre, v prvej polhodine sme mali dve vyložené šance, po našej chybe sme však dostali gól a hoci sme si v druhom polčase trúfali vyrovnať, prišli ďalšie naše individuálne chyby, ktoré domáci vysokou efektivitou trestali a v ďalšom priebehu duelu už dominovali. Výsledok je však pre nás veľmi krutý, pretože najmä v prvom polčase sme hrali celkom dobre."

FC Spartak Trnava - MFK Košice 0:0

ŽK: 32. Čvirik, 52. Karhan, 75. Michal Gašparík, 83. Stožický, 87. Mikovič - 55. Šinglár, 69. Viazanko, ČK: 87. Tomaček - 87. Chupáč, rozhodovali: Kružliak - Chládek, Vorel, 5128 divákov

Zostavy:
Trnava: Filipko - Stožický, Čvirik, Janečka, Ľ. Hanzel (23. M. Kaščák) - Michal Gašparík, Karhan, Gross, Bicák (79. Pavelka) - Mikovič, Schranz (59. Tomaček)
Košice: Tofilovski - Ostojič, Chupáč, Kavka, Sekulič - Viazanko, Šinglár (66. Hovančík), K. Kuzma, U. Matič (69. Gál-Andrezly) - Karaš (89. Bukata), Škutka

Prvú vážnejšiu šancu zápasu si v 6. min vytvorili domáci. Gašparík pekným lobom vysunul Mikoviča, ale jeho strelu včasným vybenhnutím zmaril gólman Tofilovski. Trnavčania počas prvej dvadsaťminútovky držali svojho súpera na dištanc a hra sa odvíjala väčšinou na polovici MFK. Šmykľavý terén pôsobil najmä košickým zadákom veľké problémy. V 31. min Karhan krásne do uličky uvoľnil nabiehajúceho Mikoviča, ktorý však svojou prihrávkou do päťky nenašiel adresáta. O štyri minúty neskôr sa predviedol domáci Gašparík, keď nikým neatakovaný prešiel z polovice ihriska až k šestnástke východniarov, odkiaľ napriahol, no jeho tvrdá strela iba presvišťala ponad košické brvno. V 39. min sa osmelili konečne i Košičania, keď sa po ľavej strane pekne prekľučkoval Škutka, priťukol Karašovi, ktorého tvrdú strelu Filipko kontroloval. Hosťom v I. polčase útočenie príliš nechutilo, pretože počas prvých 45 minút netrafili ani raz priestor trnavskej bránky.

V 48. min pohrozili ako prví východniari. Z dobrých 20 metrov Karaš tvrdým projektilom namieril k ľavej tyči, ale Filipko robinsonádou odvrátil na rohový kop. V druhom polčase sa hra vyrovnala, tréner Kozák v polčasovej prestávke výraznejšie prehovoril k svojim hráčom, ktorí vybehli ako vymenení. V 66. min Matič nebezpečne z ľavej strany vystrelil k bližšej žrdi, no gólman Spartaka Filipko sa nenechal prekvapiť. V nasledujúcich minútach sa k slovu dostali Košice, ale svoje šance do gólu nepretavili. V 77. min Filipko svojich spoluhráčov opäť podržal, Karaš sa pekne prekľučkoval cez Grossa a Kaščáka, naservíroval loptu úplne voľnému Škutkovi, ktorý sa ocitol sám zoči-voči brankárovi Spartaka, ale ten preukázal svoje kvality. V 85. min sa Trnavčanom konečne podarilo ohroziť Tofilovského bránku a bol z toho skoro úvodný gól. Karhan z ľavej strany presným centrom našiel hlavu Tomačeka, ale Tofilovski na čiare zázračne vyrazil. Následná šarvátka pred bránkou znamenala koniec zápasu pre Tomačeka a Chupáča. O štyri minúty neskôr fanúšikovia Spartaka už dvíhali ruky nad hlavu, Karhan tentoraz z pravej strany našiel prudkým centrom v šestnástke Pavelku, ale lopta z jeho hlavy len tesne minula pravú žrď.

ŠK Slovan Bratislava - 1. FC Tatran Prešov 2:1 (0:1)

Góly: 47. Gorosito, 90.+ L. Peltier - 15. Kolčák (vlastný), ŽK: 45.+ Šebo, 85. Szarka - 22. Marián Adam, 25. Jakub Diviš, rozhodovali: Kráľovič - D. Hrčka, Poláček, 1558 divákov

Zostavy:
Slovan: P. Kováč - Pauschek (46. Bagayoko), Gorosito, Kolčák (80. Szarka), Lukšík - Kladrubský - L. Peltier, Grendel (29. Halenár), Milinkovič, Piroska - Šebo
Prešov: Jakub Diviš - Bartek, P. Petráš, Krajník, Kolbas - Papaj (74. J. Dolný), Marián Adam, Lipták, V. Macko - Pribula (78. De Oliveira Torres), M. Marcin

Stretnutie úvodného kola sa začalo pre Slovan veľkým šokom. V 15. min hráč hostí Pribula poslal prudkú polovysokú prihrávku do pokutového územia domácich a nikým neatakovaný obranca belasých Kolčák napálil loptu do vlastnej siete - hostia prekvapujúco viedli 1:0. Herný kŕč Slovana pokračoval takmer celý prvý polčas a jeho vyvrcholením bol nepremenený pokutový kop v 26. min za faul obrany hostí na Grendela. Jeho exekútor Piroska prudkou strelou trafil spodnú časť brvna prešovskej bránky, odkiaľ sa lopta odrazila do ihriska. V 31. min vysokú prihrávku pred bránku odvrátil Krajík hlavou na rohový kop. Dve min pred koncom prvého polčasu Milinkovičovu prudkú krížnu prihrávku pred bránkou Prešova nedostihli Šebo ani Piroska.

Po zmene strán sa však domáci predsa len dočkali vyrovnania. V 47. min hrubú chybu hosťujúcej obrany potrestal Gorosito, ktorý strelou z malého vápna prekonal Diviša. V 55. min vydarené sólo Marcina opečiatkovalo žrď Kováčovej bránky. Od tej chvíle až do 85. min dominoval na ihrisku prebudený Slovan. V 59. min sa vyznamenal Diviš, ktorý zmaril dva pokusy Peltiera. V 67. si poradil aj s bombou Lukšíka. V tej istej minúte, keď už bol Diviš bezmocný, sa do streleckého pokusu Šeba obetavo vrhol Petráš. Hoci brankár Prešova v závere zápasu vyhral dva tvrdé súboje s útočníkom belasých Šebom, druhému gólu domácich v nadstavenom čase už nezabránil. Jeho autorom bol Lester Peltier. Slovan zvýšeným nasadením v druhom polčase napokon vydoloval tresné víťazstvo.

MFK Ružomberok - FC ViOn Zlaté Moravce 3:1 (0:1)

Góly: 50. a 85. Ďubek (prvý z pok. kopu), 65. Serečin - 4. L. Kováč, ŽK: 31. L. Kováč, 45.+ Pavlenda (obaja Zlaté Moravce), rozhodovali: Trutz - T. Somoláni, Brendza, 1360 divákov

Zostavy:
Ružomberok: Zich - P. Maslo, Práznovský, Nosek, M. Jurkemik - Greššák - Š. Pekár, Ďubek, Ivan Kotora (73. L. Lupták) - Serečin (87. Almaský), Lovás (82. M. Nagy)
Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Pavlovič, Pavol Majerník, Chren - Obročník - Žilák, L. Kováč, Orávik - Bernáth (63. Škvarka), Hodek

Stretnutie sa začalo pre domácich šokom. Už v 4. min prekvapil hosťujúci Kováč umiestnenou strelou z 18 metrov brankára Zicha - 0:1. Ružomberčanov nešťastný moment vyprovokoval k okamžitej ofenzívnej aktivite. V 6. min po Lovásovom centri mieril Pekár zblízka z obrátky tesne nad, potom Ivan Kotora trafil žrď a následne P. Maslo pálil len do Kuciakovho náručia v bránke Zlatých Moraviec. Ešte pred týmto momentom bol v gólovej pozícii hosťujúci Bernáth, ale bránku tesne minul. Ten istý hráč pohrozil aj v 25. min, jeho hlavičke z hranice malého vápna však chýbala väčšia presnosť. Vzápätí na opačnej strane zakončoval strelou Kotora, no Kuciak bol pozorný. V prvom polčase sa pod Čebraťom hral futbal v dobrom tempe.

Úvod druhého dejstva sa pre zmenu priaznivo naklonil na stranu MFK. V 50. min fauloval v šestnástke ViOn-u Pavlovič Lovása a pokutový kop Ďubek bezpečne premenil - 1:1. V rozpätí nasledujúcich troch minút mali Liptáci ďalšie dve dobré šance, ale Práznovský a po ňom ani Lovás neuspeli. Prevaha domáceho tímu slávila úspech v 65. min - Ďubek našiel prihrávkou Pekára, ten nezištne posunul Serečinovi, ktorý umiestnenou strelou nedal Kuciakovi šancu - 2:1. Dominancia "Ruže" pokračovala aj ďalej a dej sa odvíjal zväčša na polovici Zlatých Moraviec. V 75. min Serečinovi strelu z diaľky vytlačil Kuciak len s námahou na roh. S blížiacim sa záverom zápasu sa hostia predsa len začali preberať, ale v útočnej fáze boli bezzubí. Päť minút pred záverečným hvizdom vyrobil hrúbku pred vlastnou bránkou Chren, čo využil Ďubek na pohodlné poistenie vedenia domácich - 3:1. Zlaté Moravce hrali dobrý futbal akurát v úvodnej polhodine, potom boli jasne lepším tímom Ružomberčania.