Volkov úspech na MS Európy mu miesto v Top Tíme nezaručil, podpora od ministerstva je otázna

Volkov úspech na MS Európy mu miesto v Top Tíme nezaručil, podpora od ministerstva je otázna

BRATISLAVA / Halový titul Majstra Európy v behu na 60 metrov sa Jánovi Volkovi nezapočítava ako výsledok, ktorý by mu aj v budúcej sezóne mal zabezpečiť miesto medzi elitnými slovenskými športovcami združenými v Top Tíme. A to ho pripraví o štátnu dotáciu. Tabuľky ministerstva školstva totiž neuznávajú výsledky na halových šampionátoch, ale iba oficiálne súťaže na dráhe pod holým nebom.

Tabuľky určujúce kto bude zaradený medzi slovenských elitných športovcov združených v Top Tíme, ktorý navyše dostávajú od štátu dotácie, nie sú kritizované po prvýkrát. Len tentoraz diskusie odborníkov i fanúšikov na sociálnych sieťach boli miestami poriadne tvrdé. "U nás niekto spochybňuje halové majstrovstvá Európy, že akú majú úroveň, ktoré sú top európske podujatie, lebo sú pol roka mimo ďalšieho podujatia či majstrovstiev sveta, alebo majstrovstiev Európy. Sú športy, povedzme ako biatlon, ktorý má dva týždne po sebe Európu aj svet. Tam tiež by sa dalo spochybňovať, aká je kvalita," vyjadril sa šéftréner Atletického zväzu SR Martin Pupiš. 

Napriek tomuto vyjadreniu atléti nechcú napádať iné športy. Skôr chcú poukázať na to, že systém, nie je dobre nastavený. Na Volkov titul sa dá pozrieť aj z ďalšieho hľadiska. Síce získal titul v olympijskom športe, ktorým atletika bez debaty je, ale v behu na 60 metrov, čo nie je olympijská disciplína. "Na odstránení týchto rezerv pracujeme spolu s ministerstvom. Máme vypracovaný materiál, ktorý prešiel cez Športovú radu Slovenského olympijského a športového výboru. Ja som veľkým optimistom, že do budúcnosti sa budú také odborné pripomienky smerom k Top Tímu ešte viac a viac uplatňovať, aby sme tento spôsob vylepšili tak, aby s ním boli všetci spokojní," pokračoval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. 

Podľa aktuálnych informácií sa stretnutie Volkovho tímu, ministerstva školstva a ďalších zainteresovaných kvôli tabuľkám pre zaraďovanie do Top Tímu má uskutočniť v pondelok."Samozrejme môžeme o tom rokovať, dvere sú otvorené. Treba nájsť nejaké riešenie. Týka sa to tisícok športovcov," poznamenala Lubyová. 

Každý športovec zaradený do top tímu musí raz za dva roky obhájiť výsledok, na základe ktorého sa tam dostal. Ak by Volkovi neuznali halový titul, tak túto podmienku nesplní, keďže jeho kritériom bolo zlato z európskeho šampionátu 2017. "Takisto sa to týka napríklad Petra Sagana. Ak tento rok nebude v desiatke na majstrovstvách sveta alebo Európy, tak bude vylúčení pre budúci rok z Top Tímu. A neviem si predstaviť ako bude niekto argumentovať verejnosti, že je správne, že z Top Tímu bol vylúčený Sagan alebo Volko," dodal Martin Pupiš. 

Pozrite si reakcie športovcov na úspech Volka. Takto to vyzeralo po skončení európskeho šampionátu:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:35 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VII.
05:55 Prvé oddelenie II.
06:20 TIPOS INFO
06:25 Dovidenia, stará mama!
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:05 Okruh
07:45 Lord of the Dance
09:30 Skoro dospělá