12°
Soňa
28.3.2024
Budaj drží LA nad vodou. Víťazná séria Detroitu pokračuje

PITTSBURGH / Štvrté víťazstvo v novej sezóne NHL zaznamenali vo štvrtok hokejisti Los Angeles a pri všetkých stál v bránke Slovák Peter Budaj.

Tridsaťštyriročný skúsený gólman najnovšie vychytal triumf nad Nashvillom 3:2 po predĺžení, keď predviedol 24 zákrokov. Víťazný gól Kings dosiahol 29 sekúnd pred koncom predĺženia útočník Jeff Carter. Budaj sa čoraz viac udomácňuje ako jednotka "kráľov" medzi žŕdkami v čase, keď pre zranenia slabín pauzujú prví dvaja brankári Jonathan Quick a Jeff Zatkoff. Je pozoruhodné, že ani jedno zo štyroch víťazstiev s Budajom v bránke sa nezrodilo v riadnom hracom čase. V časovom poradí Kings zvíťazili v Dallase 4:3 po predĺžení, doma nad Vancouverom 4:3 po nájazdoch, doma nad Columbusom 3:2 po predĺžení a do tretice opäť v domácom prostredí nad Nashvillom 3:2 po predlžení. Hokejisti Los Angeles sa po úvodných troch prehrách z poslednej priečky v Západnej konferencie aktuálne dostali už na šiestu, za lídrami z Edmontonu zaostávajú o 4 body.

Šieste víťazstvo v sérii dosiahli hokejisti Detroitu, keď zvíťazili na ľade St. Louis 2:1 po nájazdoch. Rozhodnutie padlo v ôsmej sérii z hokejky skúseného Švéda Henrika Zetterberga. Slovenský útočník vo farbách Red Wings Tomáš Tatar sa prezentoval štyrmi strelami aj zblokovaním strely, ale štatistiky kanadského bodovania si nerozšíril. Český brankár Petr Mrázek sa zaskvel 31 zákrokmi a najmä v predĺžení vychytal pre hostí pokračovanie do nájazdov. "Je to pre nás veľké víťazstvo na súperovom ľade, veď St. Louis patrí k najkvalitnejším tímom. V prvej tretine sme nehrali dobre, ale v druhej sa to už zlepšilo," cituje Mrázka portál NHL. "Naše zápasy sa výrazne podobajú jeden na druhý. Hráme dobre, vytvárame si šance, ale finálna fáza zlyháva. Musíme si to celé ešte raz prejsť, čo nám funguje, čo nefunguje a zariadiť sa podľa toho," povzdychol si tréner St. Louis Ken Hitchcock.

Lepší ako Detroit je vo Východnej konferencii iba Montreal, ktorý zdolal Tampu Bay 3:1 a pripísal si siedme víťazstvo v novom súťažnom ročníku. Hviezdny gólman Montrealu Carey Price má naďalej stopercentnú bilanciu - štyri štarty po chrípke v úvode sezóny a štyri víťazstvá. Vo štvrtok pochytal 29 striel hráčov Tampy. Domáci prehrávali od 37. min 0:1, ale troma zásahmi v tretej tretine otočili zápas. "Keď je v bránke Price, všetko vyzerá veľmi jednoducho. Počet jeho veľkých zákrokov je pôsobivý, ale nás to už ani neprekvapuje. Sme radi, že ho máme," uviedol útočník Montrealu Torrey Mitchell, ktorý pečatil na 3:1 do prázdnej bránky.

Druhý zápas po návrate na súťažný ľad a druhý gól. Taká je bilancia kapitána Pittsburghu Sidneyho Crosbyho, ktorý sa len nedávno dostal do zápasového tempa po otrase mozgu z konca prípravného obdobia. Crosby pridal k víťaznému gólu z 58. min aj asistenciu a Pittsburgh zdolal New York Islanders 4:2. V bránke hostí odchytal celý zápas Jaroslav Halák a štyrikrát inkasoval z 35 striel (úspešnosť 88,6%). "Zlepšovali sme sa počas zápasu. Myslím si, že ešte by to chcelo viac konzistentné výkony smerom dopredu," uviedol Sidney Crosby.

Štvorzápasovú sériu bez víťazstva ukončili hráči Toronta domácim triumfom nad Floridou 3:2. Dvoma gólmi k tomu prispel Tyler Bozak, slovenský obranca Martin Marinčin sa vrátil do diania po týždňovej pauze a zranení v dolnej časti tela, odohral 18:32 min a zblokoval dve strely súperových hráčov.

Sumáre NHL:

Pittsburgh - New York Islanders 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Góly: 1. Hörnqvist (Crosby, Kessel), 53. Malkin (Kessel, Kunitz), 58. Crosby (S. Wilson, Schultz), 59. Kessel (Malkin, Daley) - 36. Hamonic (Prince, B. Nelson), 56. Prince (B. Nelson, Hamonic)
Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal 58:08 min, predviedol 31 zákrokov z 35 striel, úspešnosť 88,6%

Buffalo - Minnesota 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Góly: 5. Eriksson Ek (Prosser, Scandella), 16. Zucker (Stewart, Suter), 43. Suter (Parise, Folin) 59. M. Koivu (E. Staal, Foyle)

Philadelphia - Arizona 4:5 (0:2, 2:0, 2:3)
Góly: 30. Cousins (B. Schenn, Weise), 35. B. Schenn (Gostisbehere, C. Giroux), 49. MacDonald (Provorov, Konecny), 60. Simmonds (B. Schenn, Streit) - 8. McGinn (Duclair, Richardson), 12. Ekman-Larsson, 47. Hanzal (Domi, Michael Stone), 49. Richardson (Rieder), 56. White (Dvorak)

Toronto - Florida 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Góly: 19. Bozak (Zajcev, Marner), 31. J. van Riemsdyk (Marner) 37. Bozak (Marner, Kadri) - 7. Marchessault (Jágr), 24. Marchessault (Yandle, Luongo)
Martin Marinčin (Toronto) odohral 18:32 min, 1 hit, 2 zblokované strely

Montreal - Tampa Bay 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Góly: 47. Galchenyuk (Markov, Petry), 51. Pacioretty (Pateryn, Shaw), 60. T. Mitchell - 37. Killorn (Hedman, Stralman)

St. Louis - Detroit 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 23. Shattenkirk (Berglund) - 34. Nielsen (Helm, Marčenko), rozhodujúci nájazd Zetterberg
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 19:04 min, 4 strely, 1 hit, 1 zblokovaná strela

Winnipeg - Dallas 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Góly: 1. Myers (Armia), 17. Connor (Ehlers), 25. Laine (Byfuglien, Scheifele), 51. Laine (Wheeler, Perreault) - 41. Seguin (Klingberg, Jordie Benn)

San Jose - Columbus 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Góly: 13. Donskoi (Schlemko), 53. Hertl (Vlasic, Schlemko), 60. Hertl (J. Thornton) - 58. Hartnell (Sedlák, Saad)

Los Angeles - Nashville 3:2 po predĺž. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 36. Muzzin (Dowd, Martinez), 42. Toffoli (Dowd, Martinez), 65. Carter (Kopitar, Doughty) - 31. C. Smith (Ribeiro, Arvidsson), 41. Arvidsson
Peter Budaj (Los Angeles) odchytal 64:31 min, predviedol 24 zákrokov z 26 striel, úspešnosť 92,3%