14°
29.3.2024
Holanďania v druhom zápase nedali Slovákom šancu

BRATISLAVA / Volejbalisti Slovenska prehrali v piatkovom dueli D-skupiny II. divízie Svetovej ligy v bratislavskej AEGON Aréne s hráčmi Holandska 1:3.

Zverenci trénera Miroslava Palguta nezopakovali štvrtkový výkon proti Kube, prvý a tretí set prehrali hladko 14:25, v druhom dejstve dokázali zdolať súpera (25:21), ale v poslednom nezvládli koncovku (23:25). V druhom piatkovom zápase sa zrodilo tesné víťazstvo Česka nad Kubou 3:2. Posledné tretie stretnutie bratislavského turnaja absolvujú Slováci v sobotu o 20.00 h proti Čechom.

Slováci odohrajú v rámci Svetovej ligy 2016 celkovo tri turnaje - prvý v Izmire už majú za sebou, momentálne hrajú na bratislavskom a posledný tretí sa uskutoční v čínskom Süan-čcheng (1. - 3. júla, H-skupina; Japonsko, Čína, Turecko, SR). Tri najlepšie tímy preniknú spoločne s Portugalčanmi ako hostiteľmi na Final Four do Matosinhos (9. - 10. júla). Slovákom po prvom turnaji patrí v tabuľke II. divízie deviata priečka v konkurencii 12 účastníkov. Holanďania sú štvrtí, Kubánci siedmi a Česi ôsmi.

Slovensko pôsobí vo Svetovej ligy tretí rok, ale premiérovo v II. divízii. V sezóne 2014 sa v 3. skupine prebojovalo do Final Four, kde skončilo na štvrtom mieste. Vlani sa záverečný turnaj 3. skupiny uskutočnil v Aegon aréne a Slováci si vybojovali konečnú tretiu priečku v súboji proti Číne (3:2).

Svetová liga 2016 volejbalistov - II. divízia - D-skupina:

Slovensko - Holandsko 1:3 (-14, 21, -14, -23)
103 minút, rozhodovali: Makšanov (Rus.) a Barnstorf (Nem.)

Slovensko: F. Palgut, Paták, Kohút, Mlynarčík, Chrtiansky, Ondrovič, libero Kubš (Kriško, Prešinský, Halaj, Mikula)
Holandsko: Van Haarlem, Van Garderen, Diefenbach, Rauwerdink, Koelewijn, Ter Maat, libero Sparidans

Holanďania sa v úvode prvého setu ujali vedenia 3:1, ale Slováci rýchlo vyrovnali. Hostia však následne odskočili na 3:6 a potom aj na 6:12. Holandsko si stále držalo odstup od Slovenska (17:8). Desiaty bod dosiahli Slováci za stavu 9:20. Zvrat však nedosiahli a napokon prehrali 14:25.

V druhom dejstve sa Slováci otriasli, viedli 3:2, 8:6 aj 11:8. Neskôr sa domáci volejbalisti dostali na skóre 16:13, ale hostia vyrovnali na 17:17. Potom bod Prešinského poslal Slovákov do výhody 22:19. Ten istý hráč vybojoval Slovensku tri setbaly (24:21) a Paták premenil hneď prvý.

Začiatok tretieho setu patril Holanďanom, ktorí viedli 6:2 a zakrátko aj 9:3. Hostia si držali šesťbodový odstup (11:5) a Slovákom nedovoľovali smečovať. Domáci následne zabrali a znížili na 8:11, ale Paták potom zaservoval do autu. Mlynarčík hneď na to predviedol úspešný blok (9:12). Holanďania sa potom odpútali na 16:10, ale domáci rýchlo upravili na 16:12. Hostia sa však zomkli a razom bolo 20:13 pre nich. Za stavu 24:14 mali Holanďania dostatok príležitostí uzavrieť set, podarilo sa im to pri prvej šanci.

Slováci začali štvrtý set dobre, dostali sa do vedenia 4:2. Súper sa stále doťahoval, ale domáci si držali dvojbodový náskok (9:7). Holanďana potom po dlhej výmene vyrovnali na 10:10. Slováci ožili, viedli 15:13 aj 16:14, hostia však dokázali vyrovnať (17:17). Slováci po chvíli viedli 20:18, ale o pár momentov bolo 22:20 pre Holandsko, ktoré si už postrážilo vedenie a zvíťazilo 25:23.